Cam üreticiliği yapan Japon Hario tarafından 1921 yılında tasarlanan V60 kahve demleme ekipmanı ismini 60º açıya sahip olan konik şeklinden alıyor.

V60, kahve demleme yöntemleri, kahve demleyici

Taşınabilir oluşu, kolayca temizlenebilmesi ve kısa sürede yüksek aromalı kahve hazırlayabilmesi nedenleriyle V60 giderek yaygınlaşıyor.

V60, kahve demleme yöntemleri, kahve demleyici

Kuğu boynu ısıtıcı ve V60 kahve demleme ekipmanı

V60‘ın cam, bakır, metal, porselen ve plastik versiyonları bulunuyor. Kaliteli bir kahve deneyimi için plastik olmayan versiyonlardan birini tercih etmenizi ayrıca sıcaklık dağılımının uygun şekilde yapılabilmesi adına kuğu boynu ısıtıcı kullanmanızı öneriyorum.

V60, kahve demleme yöntemleri, kahve demleyici

V60 kullanarak kahve hazırlama aşamaları

  1. Kahve filtrenizi katlayın ve V60‘ın konik filtresinin üstüne yerleştirin.
  2. Damacana suyunu kaynatın. Kaynadıktan 60-90 saniye sonra suyla V60 filtre kahve kâğıdını ıslatın.
  3. Kahveyi filtreye koyun. Sonrasında V60‘ı hafifçe sallayarak kahve tanelerini düzeltin.
  4. Kahvelerin üzerine 40 ml kadar su ekleyin ve 30 saniye kadar bekleyin.
  5. Kalan suyu saat yönünün tersinde dairesel hareketlerle V60‘ın filtre kâğıdına temas etmeden kahve çekirdeklerinin üzerine dökün.

V60 kahve demleme ekipmanı 3-4 dakikada kahvenizi hazırlayacak… Kahveniz size sağlık ve şifa getirsin. Bizi takip etmeye devam edin.

1.191 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir