Hayvansal kaynaklı hiçbir besini tüketmemeyi ilke edinen vegan bireyler, bu besinlerde bulunan bazı besin ögelerinden yeterince yararlanamayabiliyor.

vegan, vejeteryan, vejateryan, vejetaryen

1 • Vegan yaşayan bireylerin almaları gereken 5 besin ögesi: “B12 vitamini”

B12 vitamininin DNA üretiminden ve sinir dokusunun sağlığından sorumlu olduğu biliniyor.

B12 vitamini eksikliğinde yukarıdaki durumlar görülebiliyor. Vegan yaşayan bireyler uzman diyetisyenleri ile görüşerek beslenmelerini mutlaka düzenlemelidir.

bamya, yeşil, yeşil sebzeler, sebze, ızgara, vegan, vejetaryen

2 • Vegan yaşayan bireylerin almaları gereken 5 besin ögesi: “D vitamini”

Kandaki kalsiyum ve fosforun ideal sınırlar içinde kalmasını sağlayan D vitamini aynı zamanda kalsiyum emilimini destekliyor. Kemik ve dişlerin gelişmesini ve güçlenmesine yardımcı olan D vitamini yetişkinlerde osteomalazi hastalığını önlüyor.

diş, diş teli ,diş maket

3 • Vegan yaşayan bireylerin almaları gereken 5 besin ögesi: “Kalsiyum”

Vücut ağırlığının %1,5’inden fazlasını oluşturan kalsiyum, insan bedeninde en yüksek miktarda bulunan mineraldir. Kalsiyumun tamamına yakını kemiklerde ve dişlerde yer alırken az miktarı yumuşak dokuda bulunuyor. Kalsiyumun görevleri şunlardır:

  • Kemiklerin ve dişlerin oluşumunu ve devamlılığını sağlıyor.
  • Kas dokusu destekliyor.
  • Kalpte kan akışını düzenliyor.
  • Kan pıhtılaşmasında görev alıyor.

kemik, röntgen, eklem

4 • Vegan yaşayan bireylerin almaları gereken 5 besin ögesi: “Demir”

Enzimlerin ve proteinlerin pek çoğunun yapısında yer alan demir, toplumda yetersizliği en sık görülen beslenme sorunlarının başında geliyor. Demirin vücutta gördüğü işlevler şunlardır:

Kış kabağı, kasım kabağı, kabak sebzesi, sakız kabağı

5 • Vegan yaşayan bireylerin almaları gereken 5 besin ögesi: “Çinko”

İnsülin hormonunun ve pek çok enzimin yapısına katılan çinko büyüme, gelişme, üreme ve gebelik dönemleri için elzem bir besin ögesidir.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Vegan yaşıyorsanız hekim takiplerinizi aksatmamanızı ve gerektiğinde besin takviyesi kullanmanızı öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

2.347 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir