Hayvansal kaynaklı besinlerin tüketilmemesi temeline dayanan vejetaryen beslenme, tarihsel süreç içinde farklı bölümlere ayrılmıştır.

bamya, yeşil, yeşil sebzeler, sebze, ızgara, vegan, vejetaryen

1 • Vejetaryen beslenmenin 7 çeşidi: “Tam vejetaryen”

Kırmızı et, tavuk, hindi, balık, su ürünleri, süt, yoğurt, kefir, peynir, yumurta, salam, sosis, sucuk, pastırma, bal ve tereyağı başta olmak üzere hayvansal kaynaklı hiçbir besini tüketmemeyi ilke edinen tam vejetaryen bireyler, vegan olarak adlandırılıyor. Ayrıca vegan yaşayan bireyler, hayvansal kaynaklı tekstil ve kozmetik ürünlerini de kullanmıyor.

fırın sebze, enginar, vegan, vejetaryen

2 • Vejetaryen beslenmenin 7 çeşidi: “Yarı vejetaryen”

Hayvansal kaynaklı besinlerden kırmızı et, tavuk, hindi, balık, su ürünleri, salam, sosis, sucuk ve pastırma gibi et ve et ürünlerini tüketmemesine karşın hayvansal kaynaklı diğer besinleri kullanan bireyler yarı vejetaryen olarak isimlendiriliyor.

somon balığı, balık, deniz ürünleri, siyah

3 • Vejetaryen beslenmenin 7 çeşidi: “Pesko vejetaryen”

Kırmızı et, tavuk, hindi, salam, sosis, sucuk ve pastırma gibi et ve et ürünlerini kullanmamasına karşın balık, su ürünleri, süt, yoğurt, kefir, peynir, yumurta ve bal gibi besinleri tüketen bireyler pesko vejetaryen olarak isimlendiriliyor. Bu beslenme biçimi, balık ve su ürünlerinin tüketilebilmesiyle yarı vejetaryenlikten ayrılıyor.

ara öğün, meyve, yeşillik, süt, sağlıklı öğün

4 • Vejetaryen beslenmenin 7 çeşidi: “Lakto vejetaryen”

Süt, yoğurt, kefir, ayran ve peynir gibi süt ve süt ürünlerini tüketmesine karşın hayvansal kaynaklı diğer besinleri kullanmayan bireyler lakto vejetaryen olarak isimlendiriliyor.

yumurta, avokado, omlet, kahvaltı

5 • Vejetaryen beslenmenin 7 çeşidi: “Lakto-ovo vejetaryen”

Süt, yoğurt, kefir, ayran ve peynir gibi süt ve süt ürünlerinin yanında yumurta da tüketen ancak hayvansal kaynaklı diğer besinleri tüketmeyen bireyler lakto-ovo vejetaryen olarak isimlendiriliyor.

kayısı, kayısı çekirdeği, turuncu, meyve

6 • Vejetaryen beslenmenin 7 çeşidi: “Polo vejetaryen”

Kırmızı et, salam, sosis, sucuk, pastırma, balık, su ürünleri, süt, yoğurt, kefir, peynir, yumurta ve bal kullanmamasına karşın tavuk, hindi ve kaz eti gibi besinleri tüketen bireyler polo vejetaryen olarak isimlendiriliyor.

yeşillik, sebze, siyah tabak, sunum, sofra, vegan, vejetaryen

7 • Vejetaryen beslenmenin 7 çeşidi: “Frutaryen”

Meyve ile beslenen bireyler frutaryen olarak isimlendiriliyor. Bu beslenme biçinde avokado, muz, Hindistan cevizi, elma, portakal, armut ve çilek gibi meyveler, mevsimine uygun olarak tüketiliyor. Botanik açıdan meyve olarak kabul edilen domates, biber, salatalık ve kabak da bu beslenme biçimine dahil ediliyor. Ayrıca limon suyu gibi meyve sularını da içeren bu beslenme biçiminde kuru meyvelerin sınırsız olarak kullanılmaması öneriliyor.

Diyetisyen, erkek diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı

Vejetaryen beslenen bireylerin; B12 vitamini, D vitamini, demir, kalsiyum ve çinko gibi besin ögelerinin düzeylerini belirli aralıklarla takip etmelerini ve menü planlarına özen göstermelerini öneriyorum.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Vegan ve vejetaryen beslenme hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.178 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

1 yorum

Vegan yaşayan bireylerin mutlaka almaları gereken 5 besin ögesi! – Momentum · 3 Haziran 2020 09:56 tarihinde

[…] kaynaklı hiçbir besini tüketmemeyi ilke edinen vegan bireyler, bu besinlerde yüksek miktarda bulunan bazı besin ögelerinden yetersiz […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir