Vicdan, bireyi davranışlarını incelemeye, kendi ahlak anlayışını sorgulamaya ve öz yargılamaya yönlendiren gücü temsil ediyor. Vicdan bulunç, duyunç ve uyat (oyat) olarak da isimlendiriliyor.

  • Bulunç: Türk halk halk kültüründe hem vicdan kavramını karşılıyor hem de mitolojik açıdan ruhlarla iletişime geçmeyi ifade diyor.
  • Duyunç: Türk mitolojisinde bulunç bir ses gibi insana konuşur. Bu nedenle bulunca duyunç da deniyor. Bu duyma, işinin iyi ruhlarla iletişimin bir sonucu olarak düşünülüyor.
  • Uyat: Bazı yörelerde vicdan sözcüğünün yerine uyat ya da oyat kullanılıyor.

Vicdan içsel bir mahkeme ve insanın yaratıcıya açılan kapısı olarak görülüyor.

conscience, vicdan, etik, ahlaki kavramlar, sağlık bilimlerinde vicdan, kalp

Bireyin niyetine ya da davranışlarına yönelik kendi ahlaki değerlerini temel alarak yaptıklarını veya yapacaklarını ölçüp biçtiği bir kişilik özelliği olarak görülen vicdan basit bir kavramdan öte kişinin bir yeteneği olarak görülüyor.

diyetisyen, diyet yazan doktor, beslenme uzmanı, diyetetik uzmanı, beslenme uzmanı

Sağlık profesyonellerini yanlış yapmaya karşı uyaran, onlara rehberlik eden önemli bir etik kavram olan vicdana ilişkin yorumlarınızı ve katkılarınızı aşağıdaki bir cevap ver alanına yapmanızı bekliyoruz. Sağlıkla kalın.

tr.wikipedia.org/wiki/vicdan
tr.wikipedia.org/wiki/bulunç
973 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir