İnsanları enfekte ettiği bilinen sekiz grup Herpes virüsünden birisi olan Varicella zoster (VZV), genellikle çocuklarda suçiçeğine, yetişkinlerde Herpes zoster (zona) hastalığına neden oluyor.

bebek, banyo, yıkama

VZV su çiçeği virüsü, zona virüsü, insan herpes virüsü tip 3 (HHV-3) ya da varisella-zoster virüsü olarak isimlendirilebiliyor.

kırmızı biber, çocuk, anne, bebek çock beslenmesi, bambu kap

Primer VZV enfeksiyonu suçiçeği hastalığı oluşturyor ki bu hastalığın komplikasyonları sonucu nadiren ensefalit ya da zatürre de görülüyor. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

395 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »