Kişinin kendini toplumdan kısmen ya da tamamen uzaklaştırması şeklinde tanımlanan sosyal izolasyon, Koronavirüs pandemisi nedeniyle tekrar gündeme geldi. İlk bakışta çok da olumlu bir izlenim oluşturmayan sosyal izolasyon, yaşam biçiminizi değiştirmeniz için size fırsat tanıyor olabilir mi? Kronik hastalıkların pek çoğu önlenebilir nedenler sonucu ortaya çıktığından hekimler ve biz diyetisyenler, danışanlarımıza öncelikle yaşam biçimlerini değiştirmelerini öneriyoruz.

Sağlıklı beslenmede dört yapraklı yonca modeli, momentum

1 • Sosyal izolasyonda yaşam değişikliğinin 6 adımı: “Sağlıklı beslenin”

Sağlıklı beslenme; dört temel besin grubunun yeterli miktarda ve dengeli biçimde tüketilmesi ile başlıyor. Tatlı ya da tuzlu paketli tüm gıdaların tüketim miktarı kısıtlanarak C, D, F ve B12 vitaminleri, selenyum, bakır ve çinko içeren besinler dengeli miktarda tüketilebilir. Bununla birlikte uzman diyetisyeninizin önereceği miktarda protein alarak, her gün 2-3 litre saf su tüketmeniz, savunma sisteminizi destekleyecektir. Sosyal izolasyon süresince, bunların yanında sevdiğiniz bitkilerden çay demleyebilir ve yeni tarifler deneyebilirsiniz.

çay, bitki çayı, demleme çay, porselen çay seti, hangi çay

2 • Sosyal izolasyonda yaşam değişikliğinin 6 adımı: “Egzersiz yapın”

Hafif ve orta şiddette egzersizin bağışıklık sistemi fonksiyonlarını artırdığı ancak yoğun ve uzamış egzersizi takiben bağışıklık sisteminin baskılandığı bildiriliyor.

Şiddetli egzersiz sonrasında bağışıklığın zayıflayarak virüslerin vücuda girebileceği ifade ediliyor. Bu nedenle fiziksel aktivite, egzersiz uzmanı/fizyoterapist eşliğinde kontrollü biçimde yapılmalıdır.

Dambıl, dumbel, dummbel, dummbell, dumbell

3 • Sosyal izolasyonda yaşam değişikliğinin 6 adımı: “Uyuyun”

Çalışmalar, düzensiz uykunun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Günde 5 saatten daha az uyuyan bireylerde obezite, diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları daha yüksek oranda görülüyor.

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgun

4 • Sosyal izolasyonda yaşam değişikliğinin 6 adımı: “Dinlenin”

Rahat bir nefes alın. Sizi bedensel, ruhsal ve zihinsel açıdan dinlendiren şeyler nelerse bunlara yaşamınızda daha çok yer verin.

tırnak, kırmızı, oje, kupa, içecek

5 • Sosyal izolasyonda yaşam değişikliğinin 6 adımı: “Bağımlılıklarınızı gözden geçirin”

Eğer alkol, teknoloji, sigara ya da madde bağımlılığınız bulunuyorsa psikososyal destek hatlarını arayarak yardım alabilirsiniz. Ayrıca tüm dünyada önlenebilir hastalık ve ölüm nedenlerinin başında gelen sigaranın, bağışıklık sistemini zayıflatan bir etken olduğu kabul ediliyor.

sigara, sigarayı bırakma

6 • Sosyal izolasyonda yaşam değişikliğinin 6 adımı: “Kişisel bakımınızı önemseyin”

Ertelediğiniz kitabı okuyabilir, güzel bir film izleyebilir, evinizi düzenleyebilir ve ortamınızı temiz tutabilirsiniz.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi almak için uzman diyetisyeninizle, psikoloğunuzla ve egzersiz uzmanınızla görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

2.088 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir