Denizlerden veya tatlı sulardan elde edilen her türlü besini ifade eden su ürünlerini balıklar, kabuklular ve yumuşakçalar şeklinde üçe ayırarak ele alıyorum.

yengeç, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu deniz hayvanları

Suda yaşayan, kabuğa veya kabuğa benzeyen koruyucu yüzeyi bulunan canlılara kabuklu su ürünleri adı veriliyor. Yengeç, kabuklu su ürünleri arasında yer alıyor.

yengeç, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu deniz hayvanları

Yengeç dışında karides, kerevit, langust, ıstakoz gibi kabuklu su ürünleri bulunuyor. Protein ve mineraller açısından zengin olan bu canlılar besin alerjenlerinin en yaygın sebebini oluşturuyor. Tatlı veya tuzlu sularda yaşayabilen kabuklu su ürünleri, ağır metaller içerebiliyor.

yengeç, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu deniz hayvanları

Boyu 10-30 cm arasında değişen, temizlenerek veya doğrudan kabuklarıyla beraber pişirilebilen yengeç, marketlerde ve restoranlarda kolayca bulunabiliyor. Lezzeti yetiştiği yere ve pişirme yöntemine bağlı olarak değişen yengeç, genellikle buharda pişiriliyor veya yağda kızartılıyor.

yengeç, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu deniz hayvanları

Yengeç, enerji değeri nispeten düşük bir besin olarak kabul ediliyor. 85 gramlık bir porsiyon yengeç 15 gram protein, 0,9 gram yağ içeriyor ve 74 Kcal enerji veriyor. Yengeç, beyin ve kalp sağlığını geliştiren omega 3 yağ asitleri içeriyor. Bunlarla birlikte yengeç yapısında demir, çinko, magnezyum ve B12 vitamini¹ barındırıyor.

yengeç, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu deniz hayvanları

Diyetisyeninize danışarak 3 köfte büyüklüğünde balık, tavuk, hindi veya kırmızı et yerine 1 porsiyon (85 gram) yengeç tüketebilirsiniz.

Eskişehir Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Yengeç tükettikten sonra mide ağrısı, kramp, kusma, ishal, nefes darlığı, dil, dudak ve boğaz şişmesi gibi sorunlar yaşamaya başladıysanız vakit kaybetmeden acil servise başvurun. Yengeç gibi kabuklu deniz ürünlerini yağda kızartmak yerine buharda pişirin veya fırınlayın. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizden destek alın. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/shellfish
520 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir