Yeni eğitim ve öğretim yılında 1.300.000’e yakın çocuk, okul yaşamına başlıyor. Eğitim ve öğretim kurumları olan okullar; bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal yönden büyüme ve gelişimleri hızla devam eden çocuklara hizmet veriyor.

okul sütü, okul sütü projesi, okul sütü günü

Okul çağındaki çocuklarınızın büyüme ve gelişmeleri; beslenme durumları ile yakından ilişkilidir. Yeterli ve dengeli beslenme, çocuğunuzun sağlığını doğrudan etkilediği gibi okul başarısı üzerinde de önemsemeniz gereken bir etkiye sahiptir.

okul, sınıf, çocuk, başarı, el kaldırma

Sağlıklı beslenmesi önemsenmeyen çocuklarda; dikkat dağınıklığı, odaklanma güçlüğü, algıda düşme, öğrenme zorluğu hatta davranış bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Bunun yanında bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak ağız yaraları, kulak enfeksiyonu, grip ve sinüs enfeksiyonları gelişebiliyor.

Sağlıklı beslenmede dört yapraklı yonca modeli, momentum

Okul çağı çocukları aşağıda yer alan dört besin grubunun tamamını yeterli miktarlarda ve dengeli şekilde tüketmelidir:

  • Süt ve süt ürünleri
  • Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta ve yağlı tohumlar
  • Sebze ve meyveler
  • Ekmek, tahıl ve türevleri

Çocuk diyetisyeni, okul diyetisyeni, pediatri beslenme uzmanı, okulda beslenme uzmanı

Çocuğunuz, güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlayarak öğün atlamadan ve ara öğün yaparak beslenmelidir. Diyetisyenleri aksini belirtmemişse çocuğunuz ara öğünlerde süt, yoğurt, kefir veya ayrandan birini seçerek mevsim meyveleri ya da kuru meyvelerle birlikte tüketmelidir. Ayrıca ceviz, badem, Antep fıstığı veya kavrulmamış fındıktan biri ile beraber kuru meyve iyi bir ara öğün olabileceği gibi; çocuklarınız sütlü tatlı, sağlıklı sandviç ya da tost tüketilebilirler.

okulda sağlıklı beslenme, elma, kırmızı elma, kulaklık, kitap, kütüphane

Çocuklarınızın beslenme çantalarını, diyetisyen önerisi doğrultusunda planlayın. Çantayı, çocuğunuzla işbirliği içinde özenle hazırlayın ve günlük olarak temizleyin.

Çocuk spor, basketbol, 6, altı, gençlik ve spor, okulda spor

Çocuklarınızı, spor dalları ile tanıştırarak kendi belirledikleri spor dalı ile ilgilenmelerini destekleyin. Çocuklarınızın; aile hekimi, göz hastalıkları uzmanı ve diyetisyen tarafından değerlendirilmesini sağlayarak koruyucu sağlık önlemlerini alın.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Çocukluk çağı beslenmesi ve sağlıklı beslenme çantasının oluşturulması adına uzman diyetisyeninizle görüşmenizi öneriyorum. Çocuklarınızın sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim-öğretim dönemi geçirmelerini diliyorum.

1.923 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

4 yorum

ismet yurtseven · 6 Eylül 2019 10:09 tarihinde

hocam merhaba 8 yaşındaki kızıma kefir içirmek için ne yapabilirim saygılar

Diyetisyen Şenol YILDIZ · 9 Eylül 2019 13:31 tarihinde

Merhaba İsmet Bey, öncelikle işe kefirin yararlarından bahsederek başlayabilirsiniz. (Kefirin sağlığa etkileri ile ilgili hazırladığım yazımı yakında yayımlayacağım). İlk adımda başarı sağlayamazsanız kefirin bir kısmını süt ile sunmayı deneyin. Bu adım da başarılı olmazsa, kızınızın zamana ihtiyacı var demektir. Kefirli sütlaç ve muzlu kefir gibi tarifler geliştirerek tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Yeni eğitim ve öğretim döneminde çocuklarınızın beslenmesinde nelere dikkat etmelisiniz? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 6 Eylül 2019 09:31 tarihinde

[…] Yeni eğitim ve öğretim yılında 1.300.000’e yakın çocuk okul yaşamına başlayacaktır. Eğitim ve öğretim kurumları olan okullar; bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal yönden büyüme ve gelişimleri hızla devam eden çocuklara hizmet vermektedir. Okul…Yazının devamını göster… […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir