Camellia sinensis bitkisinin toplanarak farklı işlemler görmesi sonucunda beyaz çay, yeşil çay veya siyah çay elde ediliyor. Yeşil çay, bu bitkinin az miktarda oksitlenmesi sonucunda elde ediliyor.

Yeşil çay, kateşin, yeşilçay bitkisi

1 • Yeşil çayda hangi besin ögeleri bulunuyor?

Yeşil çayda flor, manganez, kafein ve polifenolik yapıdaki kateşinler bulunuyor.

kalp, maket, damar, koroner arter

2 • Yeşil çay kalp ve damar sağlığını koruyor mu?

Her gün 6-7 çay bardağı veya 2-3 kupa çay içen bireylerde kalp krizi riskinin %11 oranında azaldığı¹ bildiriliyor. Ayrıca yeşil çayın LDL kolesterolün oksidasyonunu önleyebileceği belirtiliyor.

Yeşil çay, kateşin, yeşilçay, matcha

3 • Yeşil çay kansere karşı kullanılabilir mi?

Yapısında barındırdığı EGCG (epigallokateşin gallat) gibi kateşinler nedeniyle yeşil çayın; mide kanseri dışındaki¹ diğer kanser türlerinde yararlı etkileri³ bulunuyor.

demleme yeşil çay, yeşilçay

4 • Yeşil çay böbrek taşlarını artırıyor mu?

Fazla miktarda çay tüketimi böbreklerde kalsiyum okzalat taşı oluşturabiliyor. Bu nedenle böbrek taşı öyküsü bulunan bireylerin çay tüketimlerini sınırlandırmalarını öneriyorum.

Yeşil çay, kateşinyeşilçay

5 • Yeşil çay antioksidan etkinlik gösteriyor mu?

1 kupa yeşil çay 200 mcg EGCG içeriyor. Güçlü antioksidan etkinlik gösteren bu bileşen, zararlı serbest oksijen radikallerine karşı vücudu koruyor.

çay, bitki çayı, demleme çay, porselen çay seti, hangi çay

Çay yaprakları %30-42 oranında antioksidan etkinlik gösteren bileşikler içeriyor. Ancak çayın işlenmesi sırasında bu yapılarda oluşan değişim nedeniyle antioksidan etki, siyah çayda bir miktar azalırken beyaz çay ve yeşil çayda daha yüksek oranda² bulunuyor.

baskül, tartı, kilo ölçme, tartılma, yağ ölçüm cihazı, vücut analizi

6 • Yeşil çay ağırlık kaybını destekliyor mu?

Düzenli olarak yeşil çay tüketimi, metabolik hızı %3-4 oranında artırıyor. Ayrıca içerdiği EGCG nedeniyle yeşil çayın enflamasyonu azaltarak ağırlık kaybına yardımcı olduğu³ belirtiliyor. Ağırlık kaybetmeyi hedefleyen veya obezite ile yaşayan bireylerin uzman diyetisyenleri ile görüşerek yeşil çay tüketimlerini düzenlemelerini öneriyorum.

mutfak, yemek hazırlama, pişirme, sağlıklı beslenme, diyetisyen

Şekersiz tüketildiğinde çayın sağlıklı yaşamı teşvik ettiği ortada… Yeşil çayın 3 etkisine dair yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller, üçüncü baskı, Hayy kitap, s. 119
²Yeşilada, E. (nd). Yeşil çay ve kanser,erdemyesilada.com/tr/article/desc/54292/yesil-cay-ve-kanser.html, 02.07.2020
³Healthline (2020). EGCG (Epigallocatechin gallate): Benefits, dosage, and safety, healthline.com/nutrition/egcg-epigallocatechin-gallate, 02.07.2020
1.897 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir