Camellia sinensis bitkisinin toplanarak farklı işlemler görmesi sonucunda beyaz çay, yeşil çay veya siyah çay elde ediliyor. Yeşil çay, bu bitkinin az miktarda oksitlenmesi sonucunda elde ediliyor.

Yeşil çay, kateşin, yeşilçay bitkisi

1 • Yeşil çayda hangi besin ögeleri bulunuyor?

Yeşil çayda flor, manganez, kafein ve polifenolik yapıdaki kateşinler bulunuyor.

kalp, maket, damar, koroner arter

2 • Yeşil çay, kalp ve damar sağlığını koruyor mu?

Her gün 6-7 çay bardağı veya 2-3 kupa çay içen bireylerde kalp krizi riskinin %11 oranında azaldığı¹ bildiriliyor. Ayrıca yeşil çayın LDL kolesterolün oksidasyonunu önleyebileceği belirtiliyor.

Yeşil çay, kateşin, yeşilçay, matcha

3 • Yeşil çay, kansere karşı kullanılabilir mi?

Yapısında barındırdığı EGCG (epigallokateşin gallat) gibi kateşinler nedeniyle yeşil çayın; mide kanseri dışındaki¹ diğer kanser türlerinde yararlı etkileri³ bulunuyor.

demleme yeşil çay, yeşilçay

4 • Yeşil çay, böbrek taşlarını artırıyor mu?

Fazla miktarda çay tüketimi böbreklerde kalsiyum okzalat taşı oluşturabiliyor. Bu nedenle böbrek taşı öyküsü bulunan bireyler çay tüketimlerini sınırlandırmalıdır.

Yeşil çay, kateşinyeşilçay

5 • Yeşil çay, antioksidan etki gösteriyor mu?

1 kupa yeşil çay 200 mcg EGCG içeriyor. Güçlü antioksidan etki gösteren bu bileşen, zararlı serbest oksijen radikallerine karşı vücudu koruyor.

çay, bitki çayı, demleme çay, porselen çay seti, hangi çay

Çay yapraklarında %30-42 oranında antioksidan etkinlik gösteren bileşikler bulunuyor. Ancak çayın işlenmesi sırasında bu yapılarda oluşan değişim nedeniyle antioksidan etki, siyah çayda bir miktar azalırken beyaz çay ve yeşil çayda daha yüksek oranda² saptanmıştır.

baskül, tartı, kilo ölçme, tartılma, yağ ölçüm cihazı, vücut analizi

6 • Yeşil çay, ağırlık kaybını destekliyor mu?

Düzenli olarak yeşil çay tüketimi, metabolik hızı %3-4 oranında artırıyor. Ayrıca içerdiği EGCG nedeniyle yeşil çayın enflamasyonu azaltarak ağırlık kaybına yardımcı olduğu³ belirtiliyor. Ağırlık kaybetmeyi hedefleyen veya obezite ile yaşayan bireyler, uzman diyetisyenleri ile görüşerek yeşil çay tüketimlerini düzenlemelidir.

mutfak, yemek hazırlama, pişirme, sağlıklı beslenme, diyetisyen

Şekersiz tüketildiğinde çayın sağlıklı yaşamı teşvik ettiği ortada… Yeşil çayın 3 etkisine dair yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller, üçüncü baskı, Hayy kitap, s. 119 • ²Yeşilada, E. (nd). Yeşil çay ve kanser,erdemyesilada.com/tr/article/desc/54292/yesil-cay-ve-kanser.html, 02.07.2020 • ³Healthline (2020). EGCG (Epigallocatechin gallate): Benefits, dosage, and safety, healthline.com/nutrition/egcg-epigallocatechin-gallate, 02.07.2020
540 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir