Yüzeylerindeki mikroorganizmaları ve kalıntıları temizlemek amacıyla taze meyveleri ve sebzeleri tüketmeden önce mutlaka yıkamalısınız.

domates, kırmızı, su, yıkama, besin hijyeni

Soğuk suyla yıkamak hiç kuşkusuz bu besinleri temizlemenin en iyi yoludur. Çamaşır suyu, bulaşık deterjanı, karbonat, sirke ve tuz gibi maddelerin temizlik amacıyla besinlerde kullanılmasının hem suyla yıkama kadar etkili olmadığı hem de besinlerde kalıntı oluşumuna yol açtığı¹ belirtiliyor. Ayrıca ticari temizleyicilerin besinlerle asla temas etmemesi gerektiği bildiriliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Taze ürünleri temizlemeye başlamadan önce ellerinizi sabunla ve suyla iyice yıkayın. Besinleri hazırlamak için kullandığınız bütün mutfak gereçlerinin, eviyenizin ve mutfak yüzeylerinin iyice temizlendiğinden emin olun. Taze meyveleri ve sebzeleri satın aldıktan sonra değil tüketmeden hemen önce yıkayın. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/washing-vegetables
1.116 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir