Bu yazımda laktik asit bakterileri içermesi nedeniyle fermente bir süt ürünü olan yoğurdu evde nasıl mayalayabileceğinize değineceğim.

süt, yoğurt mayalama, fermentasyon

Mayalama öncesinde malzemelerinizi hazırlamalısınız. Bunun için mayaya, süte ve çelik tencere, kavanoz, termometre ve kaşık gibi ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Bunlar tamamsa haydi başlayalım!

süt, yoğurt mayalama, fermentasyon

Mayayı ya da maya olarak kullanacağınız taze yoğurdu oda sıcaklığında bekletin.

süt, yoğurt mayalama, fermentasyon

Kullanacağınız sütün tam yağlı ve pastörize olması yoğurdunuzun daha lezzetli ve kıvamlı olmasını sağlayacak. Şayet sokak sütü (taze ve açık süt) kullanılacaksanız güvenilir bir satıcıdan temin etmelisiniz.

süt, yoğurt mayalama, fermentasyon

Pastörize sütü mayalanma sıcaklığı olan 35-42ºC’ye getirin. Sokak sütü kullanacaksanız sütü 5 dakika boyunca kaynatın. Ocağı kapatır kapatmaz içi buzlu su dolu bir kap içine tencerenizi alarak mayalanma sıcaklığını hızla düşürün. Bu sokak sütünde bulunan zararlı mikroorganizmaların ölmesini sağlayacak.

süt, yoğurt mayalama, fermentasyon

1 litre süt için 1 yemek kaşığı kadar mayaya ihtiyacınız olacak. 1 su bardağı kadar sütle mayanızı karıştırın. Sonra bu karışımı sütünüze ekleyin.

süt, yoğurt mayalama, fermentasyon

Mayalanmaya hazır olan sütünüzü iyice sarın, 5-6 saat sonra tencereyi açarak 12 saat boyunca buzdolabında bekletin. Yoğurdunuz hazır, afiyet olsun!

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Yoğurdunuzu tamamen bitirmeden önce yenisi için maya ayırmayı unutmayın. Yoğurtla ilgili bu içeriklerime de göz atın, sağlıklı ve keyifli günler diliyorum:

Görseller: radiantlifecatalog.com adresinden alınmıştır.
486 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir