Yumurta, zayıflama diyetlerinde sıkça tercih edilen besinler arasında yer alıyor. Eğer siz de ağırlık kaybetmek istiyorsanız diyetinizde yumurtaya neden yer vermelisiniz ve yumurtayı nasıl pişirmelisiniz?

yumurta, çocuk beslenmesi, bebek beslenmesinde tavuk yumurtası

Yumurtanın beyazı protein, sarısı ise hem protein hem de yağ, demir, A ve B grubu vitaminler bakımından zengin bileşime sahiptir. Ayrıca yumurta içerdiği protein ve yağ ile midenin daha yavaş boşalmasını sağlayarak tokluk hissi veriyor.

yumurtalar, tavuk yumurtası

Yumurta, protein kalitesi en yüksek olan besindir. Çünkü yumurta proteinleri %100 oranında vücut proteinlerine dönüşebiliyor. Bu nedenle de yumurta örnek protein kaynağı olarak değerlendiriliyor.

yumurta, kırık yumurta, yumurta sarısı, siyah, sarı yumurta

Genellikle proteinden zengin diyetler yüksek miktarda doymuş yağ asitleri içerebiliyor. Yumurta sarısı yüksek kolesterol içermesine rağmen kan kolesterolünü yükseltici etkisi yağlı et ve süt ürünlerinden daha azdır. Bu durum yumurtanın yüksek doymamış yağ asidi ve kolesterol seviyelerini düşürücü etki gösteren lesitin içermesinden kaynaklanıyor. Böylece zayıflama diyetlerinde uygun besin ögesi dağılımı için bir avantaj sağlanıyor.

baskül, tartı, kilo ölçme, tartılma, yağ ölçüm cihazı, vücut analizi

Yumurtayı neden ve nasıl pişirerek tüketmelisiniz ?

Mikroorganizmalar yumurta kabuklarından kolaylıkla geçtiği için özellikle yumurta akının iyi pişirilerek tüketilmesi gerekiyor.

haşlanmış yumurta, yumurta sunumu

Yumurta piştiğinde B vitaminlerinden biyotinin görevini engelleyen avidin isimli protein etkisini kaybediyor ve biyotinin kullanımı engelleniyor.

omlet, yumurta, 2 adet tavuk yumurtası, pişirme, tavada kızartma

Haşlama yapılacak yumurta bayatsa veya yüksek sıcaklıkta uzun süre pişirilirse yumurta sarısının etrafında yeşilimsi renkte bir halka oluştuğu görülüyor. Bu halka yumurtadaki hidrojen sülfür ile demirin birleşmesinin bir sonucudur ve demirin vücutta kullanımını engelliyor.

kilo kontrolü, tartı, baskül, tartılma, zayıflama

Bu yüzden haşlama süresinin su kaynamaya başladıktan sonra sınırlandırılması gerekiyor. Süre 8–12 dakika ile sınırlandırılırsa katı, 3–5 dakika ile sınırlandırılırsa rafadan yumurta elde edilecektir.

beyaz yumurtalar, haşlama, haşlanmış yumurta, kaynamış yumurta

Pişirme sırasında B grubu vitaminlerde (en fazla folatta) kayıplar olabiliyor. Haşlamada %0-10, omlette %5-30 arasında kayıp olduğu tahmin ediliyor.

Diyetisyen Fatmanur KARAKERİMOĞLU

Diyetisyen • Fatmanur KARAKERİMOĞLU

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa tam yumurtayı günde bir adet olacak şekilde tüketebilirsiniz. Ağırlık kaybetmeyi hedefliyorsanız ya da obezite ile yaşıyorsanız beslenmenizi düzenlemek için diyetisyeninize başvurmanızı öneriyorum. Sağlıkla kalın.

878 kez okundu

Diyetisyen Fatmanur Karakerimoğlu

Diyetisyen Fatmanur Karakerimoğlu, İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle ve bölüm birincisi olarak mezun oldu. Aynı zamanda 2020 yılı itibariyle Psikoloji (yan dal) eğitimini tamamladı. Anne-çocuk beslenmesine olan ilgisi nedeniyle İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi lisans bölümüne başladı. Stajlarını MLP Care Hastaneler Grubu’na bağlı çeşitli hastanelerde tamamladı. Şuan bir catering firmasında toplu beslenme sistemleri alanında çalışmaktadır ve online olarak danışan kabul etmektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir