Çocuğunun zekâ puanını öğrenen ailenin çocuğa yönelik beklentileri ve davranışları değişiyor. Bu durum çocuğun olumlu veya olumsuz anlamda etiketlenmesine yol açıyor.

cocuk-ogrenci-durbun-arastirma-inceleme-zeka-zeki

Zekâ puanını yüksek bulan aile, çocuklarına karşı fazla ilgili ve hoşgörülü davranabildikleri gibi çocuğun küçük bir hatasını ve başarısızlığını kabul edemez hale gelebiliyor. Ebeveynlerin, çocuklarından sürekli yüksek performans beklentisi çocuğu baskı altında hissettiriyor.

kiz-kadin-baski-kaygi-bikkin-test-zeka-zeka-testi-zeka-stress-ogrenci

Çocuğun oyunlarını bile “zekâyı geliştiren” bir araç olarak görmeye başlayan ebeveynler çocuğun oyuna doğal şekilde dâhil olmasını engelleyebiliyor.

cocuk-anne-iletisim-aile-ogrenme-ders-ev-iletisim-destek-zeka-zeki.

Çocuğun zekâ puanının beklenen seviyeden düşük olması ise aileye hayal kırıklığı yaşattığından ailenin çocuğa yönelik beklentisi düşebiliyor. Böyle bir durumda ebeveynler çocuklarıyla daha az ilgilenebiliyor.

kadin-isik-eller-baski-sikisik-zeka-zeki-zeka-testi

Çocuğun zekâ puanı üzerinden etiketlenmesi; aile içinde ve okulda uyum sorunları yaşamasına  neden olduğundan çocukta davranış sorunları görülebiliyor.

olcme-gorusme-danisma-plan-test-zeka-zeka-testi

Çocuğun zekâ testinden aldığı ham puanlar aile ile değil testi talep eden uzman ile paylaşılması gerekiyor. Bu bilgiyi aile ile paylaşacağını ifade eden testörlere temkinli yaklaşarak test uygulama sertifikalarını sorgulamanızı öneriyorum.

1.323 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir