Çocuğunun zekâ puanını öğrenen ailenin çocuğa yönelik beklentileri ve davranışları değişiyor. Bu durum çocuğun olumlu veya olumsuz anlamda etiketlenmesine yol açıyor.

cocuk-ogrenci-durbun-arastirma-inceleme-zeka-zeki

Zekâ puanını yüksek bulan aile, çocuklarına karşı fazla ilgili ve hoşgörülü davranabildikleri gibi çocuğun küçük bir hatasını ve başarısızlığını kabul edemez hale gelebiliyor. Ebeveynlerin, çocuklarından sürekli yüksek performans beklentisi çocuğu baskı altında hissettiriyor.

kiz-kadin-baski-kaygi-bikkin-test-zeka-zeka-testi-zeka-stress-ogrenci

Çocuğun oyunlarını bile “zekâyı geliştiren” bir araç olarak görmeye başlayan ebeveynler çocuğun oyuna doğal şekilde dâhil olmasını engelleyebiliyor.

cocuk-anne-iletisim-aile-ogrenme-ders-ev-iletisim-destek-zeka-zeki.

Çocuğun zekâ puanının beklenen seviyeden düşük olması ise aileye hayal kırıklığı yaşattığından ailenin çocuğa yönelik beklentisi düşebiliyor. Böyle bir durumda ebeveynler çocuklarıyla daha az ilgilenebiliyor.

kadin-isik-eller-baski-sikisik-zeka-zeki-zeka-testi

Çocuğun zekâ puanı üzerinden etiketlenmesi; aile içinde ve okulda uyum sorunları yaşamasına  neden olduğundan çocukta davranış sorunları görülebiliyor.

olcme-gorusme-danisma-plan-test-zeka-zeka-testi

Çocuğun zekâ testinden aldığı ham puanlar aile ile değil testi talep eden uzman ile paylaşılması gerekiyor. Bu bilgiyi aile ile paylaşacağını ifade eden testörlere temkinli yaklaşarak test uygulama sertifikalarını sorgulamanızı öneriyorum.

484 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir