İlk kez 2019 yılının sonlarında ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi solunum yolu belirtileri gelişen bir grup Çinli hastada yapılan araştırmalarla tanımlanan1 Yeni Koronavirüse karşı korunmak için hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği konusunda danışanlarımdan çok sayıda soru alıyorum.

kahve, mokapot, yeşillik, masa, mutfak, ara öğün

Koronavirüs’e karşı nasıl korunurum?

İnfekte bireylerin öksürmeleri ve hapşırmaları sonucu ortama saçtıkları damlacıkların diğer bireyler tarafından solunması yoluyla bulaşın gerçekleştiği2 ifade edilirken akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmaya yönelik temel ilkelerin Yeni Koronavirüs için de geçerli1 olduğu belirtiliyor.

  • El temizliğinize dikkat edin
  • Ellerinizi yıkanmadan ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın
  • Hasta bireylerle temastan kaçınmaya çalışın
  • Öksürme veya hapşırma sırasında burnunuzu ve ağzınızı tek kullanımlık kağıt mendille örtün1

koronovirüs, ncov, covid, kovid, virüs, hücre

Kelle paça çorbası Koronavirüs’e karşı kullanılabilir mi?

Dana veya koyunun baş, ayak ve işkembe kısımlarının yanında tereyağı, zeytinyağı, un, kırmızı biber ve tuz içeren kelle paça çorbası; halk arasında gripten kemik dokusunu desteklemeye kadar pek çok hastalığa iyi geldiğine inanılmasına karşın virüsü doğrudan öldürücü etkisinin bulunmadığı belirtiliyor. Koronavirüs’e karşı korunmada bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemsenmesi gereken bir yeri vardır.

immün sistem, imun sistem, immun sistem, bağışıklık, mikrop

Bağışıklık sistemimi nasıl güçlendiririm?

Yeterli ve dengeli beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

  • İyi pişmiş hayvansal kaynaklı besinleri dengeli biçimde tüketin
  • Alkol ve sigara kullanımınızı azaltın
  • Kola, gazoz, bisküvi, gofret ve kraker gibi paketli gıdaları daha az tüketin
  • Dahası için uzman diyetisyeniniz ile görüşün

Pişirme yöntemleri, tencere, fırın, haşlama, kırmızı kapaklı tencere, aşçı

Bununla birlikte ağız ve burnun tuzlu su ile gargara yapılmasının virüse karşı koruyucu bir etkisinin bulunmadığı1 bildiriliyor. Virüs hakkında detaylı bilgi için Sağlık Bakanlığı’nın web sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edin. Sağlıklı günler diliyorum.

1Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü · hsgm.saglik.gov.tr/tr/bulasici-hastaliklar/2019-n-cov/liste/2019-ncov-sik-sorulan-sorular.html · 2Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü · https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/Bulasici-hastaliklar-db/hastaliklar/2019_n_CoV/afisler/A-6-BROSUR-BASKI.pdf.pdf
1.995 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir