Üniversitelerin sağlık meslek yüksekokullarındaki optisyenlik ön lisans programını başarıyla tamamlayanlara optisyen unvanı veriliyor.

optisyen, optik, gözlük, görme, gözlükçü, göz, ölçme, sağlık

Optisyenlerin görevleri Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik‘te tanımlanıyor. Yönetmeliğe göre optisyen:

  • Uzman tabip tarafından verilen reçetelerde yazılı numaralı gözlük camlarının, her türlü lenslerin, optik görme gereçlerinin ve gözlük çerçevelerinin hastaya sunulmasını sağlıyor.
  • Standartlara uygun olarak gözlük montajı yapıyor, onarıyor, tespitini sağlıyor ve kişinin kullanımına uygun hâle getiriyor.
  • Optik gereç kullanıcılarına ve hastalara ait kayıtları tutuyor ve bunları gerektiğinde ilgili kurumlara veriyor.

optisyen, optik, gözlük, görme, gözlükçü, mağaza, alışveriş

Optisyenler optik mağazalarında, hastanelerde, göz sağlığı ile ilgili laboratuvarlarda ve gözlük şirketlerinde çalışabiliyor. Bunun yanında optisyenlerin kendi optik mağazalarını açma yetkileri de bulunuyor.

107 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir