İnsanda ve pek çok omurgalı hayvanda parmak uçlarının dış bölümünü örten boynuzumsu tabakayı ifade eden tırnaklar, keratin adı verilen sertleşmiş proteinden oluşuyor.

masaj, kadın, fizyoterapist, tırnak

Tırnakların deriyle birleştiği alanda bulunan yarım ay şeklindeki beyaz örtüye lunula ismi veriliyor. Tırnaklar günde 0,1 milimetre kadar uzuyor. Bu da tırnakların yaklaşık olarak üç ayda 1 cm kadar uzadığı anlamına geliyor. El tırnaklarının uzayıp tamamen yenilenmesi 4-6 ayı buluyorken bu süre ayak tırnaklarında 12-18 aya çıkıyor.

afet, deprem, afetzede, deprem sonrası, eller, destek, yardım, dostluk, yakınlar

Tırnakların kesim sıklığı kişiye göre değişiyor: Tırnaklar haftada iki kez ya da iki haftada bir kesilebiliyor. Mikrobiyolojik açıdan tırnakların 40 günü geçmeden kesilmesi gerektiği belirtiliyor. Tırnak kesiminin mutlaka kişiye özel bir tırnak makası ile yapılması gerekiyor.

395 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir