Türkçeye birlikte yıkama olarak çevrilebilecek co-wash tam olarak ne anlama geliyor, co-wash neden bu kadar popüler oldu ve son olarak siz de co-wash yapmalı mısınız?

kadin-cadde-korku-panik-trafik-soyut-tek-sari-sac-agorafobi-agorafobik-alan-korkusu-acik-alan-korkusu-kapali-alan-korkusu

Saç yıkama yöntemlerinden biri olan co-wash, dalgalı ve kıvırcık saçlı bireyler arasında giderek yaygınlaşıyor. Bir temizleme yönteminden ziyade derin bir hidrasyon metodu olarak kabul edilen co-wash saçın şampuan yerine sadece saç kremiyle yıkanmasını ifade ediyor.

şampuan, saç kremi, deterjan

Şampuanlar saçı derinlemesine temizleyebilmek için deterjanlar (sülfatlar) içeriyor. Ancak sülfatlar saçın doğal yağlarını ve nemini de yok ediyor. Bu durum saçın daha kuru ve kırılmaya daha yatkın hâle gelmesine neden oluyor.

saç, kadın, mutluluk, gülme, gülümseme, diş, ağız

Yine de 7-10 günde bir sülfat içermeyen hafif bir şampuanla saçın yıkanması öneriliyor. Böylece saç kremiyle arındırılamayan ter, ölü hücreler, sebum, kir ve toz partikülleri saçtan arındırılıyor.

doktor, eldiven, ameliyat, operasyon, cerrahi girişim

Co-wash için silikon içermeyen saç kremleri kullanmalısınız. Konuya ilişkin geniş bilgi için dermatoloji hekiminizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyoruz.

¹healthline.com/health/beauty-skin-care
887 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir