Bal tutması, tutan bal, acı bal... Bunların her biri deli balın (mad honey) halk arasında kullanılan isimlerini ifade ediyor. Buruk acı bir tada sahip olan deli bal besin zehirlenmelerine neden olabiliyor.

deli bal, tutan bal, bal zehirlenmesi

Delibal diyabetin, hipertansiyonun, gastrointestinal sistem hastalıklarının,  koroner arter hastalığının ve impotansın (cinsel iktidarsızlığın, sertleşme sorununun) önlenmesinde¹ kullanılıyor. Avrupa’da delibalın hipertansiyon yönetiminde kullanıldığı belirtiliyor.

karadeniz orman gülü, mor çiçekli orman gülü, Rhododendron ponticum

Mor çiçekli orman gülü

Ülkemizde yetişen mor çiçekli orman gülü (Rhododendron ponticum) ve sarı çiçekli orman gülü (Rhododendron luteum) grayanotoksin adı verilen zehirli madde içeriyor. Bu çiçeklerden beslenen arıların ürettiği ballar zehirlenmeye neden olabiliyor.

karadeniz orman gülü, sarı çiçekli orman gülü, Rhododendron luteum

Sarı çiçekli orman gülü

Deli bal zehirlenmelerinin büyük çoğunluğunu orta yaşlı erkek hastalar oluşturuyor. Hipotansiyon (kan basıncı düşüklüğü) ve bradikardi (kalp atımının yavaşlaması) belirtileriyle kendini gösteren deli bal zehirlenmesi tedavi edilmediğinde ölüme neden olabiliyor.

deli bal, tutan bal, bal zehirlenmesi

Deli balı 1/2 tatlı kaşığından fazla tüketmeyin. Bal tükettikten sonra boğazınızda yanma hissi, ağzınızda ve burnunuzda kaşınma, cildinizde ve gözlerinizde kızarıklık, baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, halsizlik ve görme bulanıklığı yaşarsanız zaman kaybetmeden acil servise başvurun. Sağlıkla kalın.

Deli Bal Zehirlenmeleri Genel Özellikler Ulusal ve Uluslararası Literatürün İncelenmesi, dergipark.org.tr/tr/download/article-file/105568
1.118 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir