Hayatın her alanında olduğu gibi bir maddenin de ilaç mı zehir mi olduğunu anlamanın yolu uygulanan doz miktarında gizlidir. Uygun dozda alınan flor dostumuzdur. Flor dişte yüzeye en yakın tabaka olan minede oluşan çürüklerin ilerlemesini durdurur, yeni çürük oluşmasını engeller. Unutulmamalıdır ki yeni sürecek dişlerin sağlıklı olmasının koşullarından biri de süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde ağzı terk etmiş olmasıdır. Bu sebeple süt dişleri ağızdayken çürük oluşmasını önlemek ağız hijyen alışkanlıklarını çocuğa kazandırmak oldukça önemlidir.

kız çocuğu, kız, çocuk, diş, pembe, kazak, süt dişi

Çocuklarda florürlü diş macunu kullanımı için 2 yaş uygun görülse de aslında çocuğun tükürmeyi öğrendiği ve diş macununu yutmaması gerektiğini anladığı yaş florürlü macun kullanımına başlayabileceği yaştır.

ağız sağlığı, diş sağlığı, diş çürüğü, çürük, kadın, çocuk, mercek, anne

Flor zehirlenmesi gibi bir durumun yaşanabilmesi için florun sistemik dolaşıma katılması gerekir. Ancak macundaki flor dişe yüzeysel uygulanır ve tükürülür. Eğer çocuğunuz tüplerce macun yemiyorsa macun kullanımına bağlı flor toksisitesinden bahsetmek mümkün olmaz.

çocuk, diş fırçalama, fırça, ayna, macun, ahşap, siyahi, lavabo, anne, ebeveyn, ağız ve diş sağlığı

Flor toksisitesi için kısa dönem ve uzun dönem şeklinde ayrım yapmak gerekir. Kısa dönemde flor toksisitesi bir defada yüksek oranda aşırı flor emilimi ile gerçekleşir. Bu durum kontrolsüz topikal flor uygulamaları sonucu oluşabilir. Uzun dönem flor toksisitesi oluşması için ise uzun süre az miktarda devamlı ve düzenli flor emilimi olması gerekir. Bu durum, içme suyundaki flor miktarının optimum seviyenin üzerinde tutulduğu bölgelerde çoğunlukla karşımıza çıkar.

bebek diş fırçası, çocuk diş fırçalama-2

Yüksek çürük riski olan 6 yaş üstü çocuklarda florürlü ağız gargarası kullanımı, ev tipi jel ve solüsyon uygulamaları tavsiye edilmektedir. Topikal flor uygulamalarında akut toksik doz vücut ağırlığı ile orantılıdır. Bu açıdan hekim kontrolü ve bilgisiyle uygun dozda flor uygulaması yapılması oldukça önemlidir.

Sinem Ercan, disdostu.org/dis-macunundaki-flor-cocuguma-zarar-verir-mi/
215 kez okundu

Diş Dostu Derneği

Merkezi İsviçre’de bulunan Toothfriendly International, 1982 yılından beri ağız-diş bakımı ve doğru beslenme bilincini oluşturmak, geliştirmek ve yerleştirmek konusunda çalışmalar yapan uluslararası bir federasyondur. Federasyonun İsviçre, Almanya, Japonya, Kore ve Türkiye’deki yerel dernekleri de kendi ülkelerinde aynı hedefe hizmet etmektedir. Toothfriendly International’ın Türkiye’deki yerel kuruluşu olan Diş Dostu Derneği 1997 yılından beri federasyonun uluslararası misyonu doğrultusunda, Türkiye’de uzun vadede daha sağlıklı kuşaklar yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla çeşitli proje ve etkinlikler düzenlemektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir