Korku, sevinç, kaygı, pişmanlık gibi bir duygu olan öfke; genellikle olumsuz bir his olarak tanımlanır. Aslında öfkenin çok da iyi hissettirdiği söylenemez. Çünkü öfkelendiğinizde birçok bedensel belirti ortaya çıkar.

öfke duygusu

Öfke ile birlikte;

  • kas geriliminiz artar
  • daha sık nefes alıp verirsiniz
  • kalp atışınız hızlanır
  • adrenalin salgınız artar
  • mide ve bağırsaklarınız çalışmayı yavaşlatır
  • vücudunuz titrer
  • ağızda kuruluk oluşur
  • daha çok terlersiniz
  • vücut sıcaklığınız artar

Peki tüm bu rahatsız edici durumlar niçin ortaya çıkar?

öfke patlaması

Bunu bir örnekle açıklayalım: Bir yavru kedi düşünün, bu kediyle oynarken onu bir köşeye sıkıştırıp hareket etmesini engellerseniz ne olur? Dişlerini gösterip sırtını kabartır ve tırnaklarını çıkarır. İşte bu öfke tepkisidir. Çünkü bu kedinin sınırlarını zorladınız ve ihlal ettiniz.

öfke duymak

Kedi örneğinden yola çıkarak şu tanımı yapabiliriz:

Öfke; engellenme, tehdit veya haksızlık karşısında oluşan bir duygudur ve sizi bu tehdit edici durumu ortadan kaldırmak için motive eder.

öfkeli kedi

Öfke duygusunu hissetmeye başladığınız andan itibaren vücudunuzun otomatik olarak verdiği tepkilerin amacı ise bedeninizi ve zihninizi tehlikeye karşı hazırlamaktır.

öfkelenmek

Bu nedenle öfkenin kendisi problem değildir ve onu kontrol etmeniz beklenmez. Öfke son derece normal ve yaşamınızı sürdürmeniz için gerekli bir duygudur.

öfke duygusunu yenmek

Asıl problem olan, gerçekten bir tehdit olmadığı halde öfkelenmeniz veya öfkenizi hatalı şekilde ifade etmenizdir. Öfke ilişkilerinizi ve yaşamınızı ileri derece etkiliyorsa psikolojik destek almanızı tavsiye ederim.

2.217 kez okundu

Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Çilem

Emeğinize sağlık,guzel bir yazi. Ilk olarak bir insanın olaylar karşısında çabuk öfkelenmesinin temeline bakılmalı degil mi? Cunku insan olmadık şeylere de öfkeleniyor. Sakinleşmeye yönelik egzersizler nelerdir?

[…] tıkınırcasına yeme atakları, vücut ağırlıkları ve fiziksel görünümleri nedeniyle öfke, kaygı ve tiksinme hissettiklerinden, sıkıntı veren bu duygulardan uzaklaşmak için yeniden […]

3
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x