Korku, sevinç, kaygı, pişmanlık gibi bir duygu olan öfke; genellikle olumsuz bir his olarak tanımlanır. Aslında öfkenin çok da iyi hissettirdiği söylenemez. Çünkü öfkelendiğinizde birçok bedensel belirti ortaya çıkar.

öfke duygusu

Öfke ile birlikte;

  • kas geriliminiz artar
  • daha sık nefes alıp verirsiniz
  • kalp atışınız hızlanır
  • adrenalin salgınız artar
  • mide ve bağırsaklarınız çalışmayı yavaşlatır
  • vücudunuz titrer
  • ağızda kuruluk oluşur
  • daha çok terlersiniz
  • vücut sıcaklığınız artar

Peki tüm bu rahatsız edici durumlar niçin ortaya çıkar?

öfke patlaması

Bunu bir örnekle açıklayalım: Bir yavru kedi düşünün, bu kediyle oynarken onu bir köşeye sıkıştırıp hareket etmesini engellerseniz ne olur? Dişlerini gösterip sırtını kabartır ve tırnaklarını çıkarır. İşte bu öfke tepkisidir. Çünkü bu kedinin sınırlarını zorladınız ve ihlal ettiniz.

öfke duymak

Kedi örneğinden yola çıkarak şu tanımı yapabiliriz:

Öfke; engellenme, tehdit veya haksızlık karşısında oluşan bir duygudur ve sizi bu tehdit edici durumu ortadan kaldırmak için motive eder.

öfkeli kedi

Öfke duygusunu hissetmeye başladığınız andan itibaren vücudunuzun otomatik olarak verdiği tepkilerin amacı ise bedeninizi ve zihninizi tehlikeye karşı hazırlamaktır.

öfkelenmek

Bu nedenle öfkenin kendisi problem değildir ve onu kontrol etmeniz beklenmez. Öfke son derece normal ve yaşamınızı sürdürmeniz için gerekli bir duygudur.

öfke duygusunu yenmek

Asıl problem olan, gerçekten bir tehdit olmadığı halde öfkelenmeniz veya öfkenizi hatalı şekilde ifade etmenizdir. Öfke ilişkilerinizi ve yaşamınızı ileri derece etkiliyorsa psikolojik destek almanızı tavsiye ederim.

2.902 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

3 yorum

Çilem · 8 Ekim 2019 16:29 tarihinde

Emeğinize sağlık,guzel bir yazi. Ilk olarak bir insanın olaylar karşısında çabuk öfkelenmesinin temeline bakılmalı degil mi? Cunku insan olmadık şeylere de öfkeleniyor. Sakinleşmeye yönelik egzersizler nelerdir?

Psikolog Cenk Umur · 8 Ekim 2019 19:02 tarihinde

Teşekkürler Çilem Hanım. Kişiyi öfkelendiren olay ve durumları tespit etmek oldukça önemli. Böylece öfke ile ilgili sorunlar daha iyi yönetilir. Ancak bu temeli bulmak her zaman kolay olmayabilir. Bu durumda kişinin bir uzmandan psikolojik destek almasını öneririm. Sakinleşmek için birçok yöntem mevcut. Bunların başında nefes ve gevşeme egzersizleri gelmekte. Bununla ilgili de bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu – Momentum · 8 Temmuz 2020 12:42 tarihinde

[…] tıkınırcasına yeme atakları, vücut ağırlıkları ve fiziksel görünümleri nedeniyle öfke, kaygı ve tiksinme hissettiklerinden, sıkıntı veren bu duygulardan uzaklaşmak için yeniden […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir