Birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu içinde sevgi ve saygı duygularının paylaşıldığı ramazan bayramı, beslenme alışkanlıklarının değiştiği özel günlerden biridir.

ramazan, namaz, ibadet, islam

Önceki yıllarda fiziksel aktiviteye dönüştürebildiğimiz bayram ziyaretleri, bu yıl KOVİD-19 nedeniyle daha inaktif geçecek.

Koronavirüs, global

Fiziksel aktivite; kas gücü artırıyor, vücut duruşunu düzenliyor, yorgunluğun azalmasını destekleyor ve kalp ritmini düzenliyor.

kadın sporcu, fitness, mat, mekik, karın, turuncu, abs

Ev içi yürüyüşleri, merdiven inip çıkma, ip atlama, yerinde sayarak koşma ve fizik tedavi egzersizleri; ramazan bayramında da evde yapılabilecek basit fiziksel aktivitelerdir.

Sauna, havlu, yeşil, spor salonu

Kısa süreli fiziksel aktivite, besin alımını doğrudan azaltmasa da iştahı baskılıyor. Yüksek yoğunluklu egzersiz ise tokluk sinyallerinin daha fazla1 uyarılmasını sağlıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ramazanda beslenme hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmenizi diliyorum.

1 Yücel, E.B. (2019). Fiziksel aktivitenin yeme davranışı ve iştah üzerine etkisi. Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi; 2019, 1(1), 18-32
1.393 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

Ramazan bayramında aktif kalın! – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 25 Mayıs 2020 14:57 tarihinde

[…] Birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu içinde sevgi ve saygı duygularının paylaşıldığı ramazan bayramı, beslenme alışkanlıklarının değiştiği özel günlerden biridir. İçeriğin devamı burada yer alıyor. […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »