Renk, cisimler tarafından yansılanan ışığın gözde oluşturduğu duyum şeklinde tanımlanıyor.

katarakt, göz, görme, kornea, renkli göz

Gözümüze yansıyan ışık ışınlarının ton (hue), doygunluk (chroma) ve parlaklık (value) olarak üç niteliği bulunuyor. İçeriğimde renklerin bu üç niteliğinden bahsedeceğim.

Munsell, renkler

Görsel 1: Munsell skalasında renkler; value, chroma ve hue olarak 3 temel niteliğine göre yer alıyor.

Ton

Renkler dediğimizde aklımıza ilk kırmızı, mavi, sarı ve diğerleri geliyor. Bunlar rengin tonu (hue) olarak adlandırılıyor.

şeker, şekerleme, sugar, sweet, toz şeker, rafine şeker

Doygunluk

Doygunluk kavramı ise rengin yoğunluğunu ifade ediyor. Bu yoğunluğu suya damlatılan 1 damla mürekkebin oluşturduğu renk ile 10 damla mürekkebin oluşturduğu yoğunluğun farkına benzetebiliriz.

Renk, fırça, mürekkep, kırmızı, su, bardak, sulu boya

Parlaklık

Renk kavramının üçüncü bileşeni olan parlaklık ise biz diş hekimlerinin renk seçiminde baktığımız en öncelikli özelliktir.

Kadın, fotoğraf, siyah-beyaz, eski, seksenler, resim

Bunu siyah beyaz bir fotoğraftaki renkler olarak düşünebiliriz. Bu fotoğraftaki gri tonlar arasındaki farklılıklar rengin parlaklığı ile ifade ediliyor. Böyle bir fotoğrafta aynı parlaklıkta olan yeşil ve mavi renk sadece gri tonlar olduğundan aynı renkmiş gibi görünüyor.

¹openlab.citytech.cuny.edu/woolley-comd2313sp17/category/uncategorized/page/4/
1.579 kez okundu

Diş Hekimi Meryem Çoban

Meryem Çoban, 2018 yılında Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Özel muayenehanede görev yaptıktan sonra devlet hastanesi bünyesinde diş hekimliği yapan Meryem Çoban, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir