Sporcuların iyi beslenme stratejileri geliştirmelerine destek olan spor diyetisyenliği, spor beslenmesi alanında çalışan, sertifika programlarına katılan veya lisansüstü eğitimini bu alanda tamamlayan diyetisyenlerin uzmanlık alanıdır.

hesaplama diyetisyen, beslenme uzmanı, doktor, sağlık profesyoneli

Beslenmenin spor performansını artırdığını gösteren çok sayıda bilimsel kanıt bulunuyor. Spor diyetisyeni, çeşitli spor dallarında sporcularla birlikte çalışarak sporcunun antrenman yapmasına, rekabet etmesine ve iyileşmesine destek olmak için beslenmeyi kullanıyor.

bigoreksiya, egzersiz bağımlılığı, dismorfi, fitnes, spor, egzersiz, koşu, koşu bandı, kardiyo

Spor diyetisyenlerinin pek çoğu profesyonel spor takımlarında ve fitness merkezlerinde görev yapıyor.

atletik, sporcu, ayakkabı, yürüyüş, erkek

Genellikle yoğun yaşam biçimine sahip olan sporcular futbol, voleybol, basketbol, hentbol, kürek, buz hokeyi, yüzme ve yelken gibi takım sporları ile vücut geliştirme, atletizm, binicilik, artistik buz pateni, bisiklet yarışı, boks, eskrim, golf, güreş, jimnastik, halter, judo, kayak ve tenis gibi bireysel sporlarla uğraşıyorlar.

spor, fitness, vücut geliştirme, spor salonu, ağırlık

  • Spor diyetisyeni, sporcunun tükettiği besinler hakkında bilinçlenmesini ve daha sağlıklı seçimler yapmasına yardımcı oluyor.
  • Sporcunun tıbbi durumunu gözeterek beslenme tedavisi uyguluyor.
  • Spor öncesinde, sırasında ve sonrasında beslenmeye ilişkin menü planı oluşturuyor.
  • Sporcunun gereksinim duyabileceği besin takviyeleri hakkında önerilerde bulunuyor.

spor, mor, egzersiz, dambıl, dumbell, fitness, spor salonu, vücut geliştirme, beslenme, fizyoterapi

Yaptığınız spor branşına özel beslenme stratejileri noktasında spor diyetisyeninizden destek alın. Sağlıklı günler diliyorum.

1.704 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x