Sporcuların iyi beslenme stratejileri geliştirmelerine destek olan spor diyetisyenliği, spor beslenmesi alanında çalışan, sertifika programlarına katılan veya lisansüstü eğitimini bu alanda tamamlayan diyetisyenlerin uzmanlık alanını ifade ediyor.

hesaplama diyetisyen, beslenme uzmanı, doktor, sağlık profesyoneli

Beslenmenin spor performansını artırdığını gösteren çok sayıda bilimsel kanıt bulunuyor. Spor diyetisyeni, çeşitli spor dallarında sporcularla birlikte çalışarak sporcunun antrenman yapmasına, rekabet etmesine ve iyileşmesine destek olmak için beslenmeyi kullanıyor.

bigoreksiya, egzersiz bağımlılığı, dismorfi, fitnes, spor, egzersiz, koşu, koşu bandı, kardiyo

Spor diyetisyenlerinin pek çoğu profesyonel spor takımlarında ve fitness merkezlerinde görev yapıyor.

atletik, sporcu, ayakkabı, yürüyüş, erkek

Genellikle yoğun yaşam biçimine sahip olan sporcular futbol, voleybol, basketbol, hentbol, kürek, buz hokeyi, yüzme ve yelken gibi takım sporları ile vücut geliştirme, atletizm, binicilik, artistik buz pateni, bisiklet yarışı, boks, eskrim, golf, güreş, jimnastik, halter, judo, kayak ve tenis gibi bireysel sporlarla uğraşıyorlar.

spor, fitness, vücut geliştirme, spor salonu, ağırlık

  • Spor diyetisyeni, sporcunun tükettiği besinler hakkında bilinçlenmesini ve daha sağlıklı seçimler yapmasına yardımcı oluyor.
  • Sporcunun tıbbi durumunu gözeterek beslenme tedavisi uyguluyor.
  • Spor öncesinde, sırasında ve sonrasında beslenmeye ilişkin menü planı oluşturuyor.
  • Sporcunun gereksinim duyabileceği besin takviyeleri hakkında önerilerde bulunuyor.

spor, mor, egzersiz, dambıl, dumbell, fitness, spor salonu, vücut geliştirme, beslenme, fizyoterapi

Yaptığınız spor branşına özel beslenme stratejileri noktasında spor diyetisyeninizden destek alın. Sağlıklı günler diliyorum.

3.193 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir