Yetişkin insan vücudunun ortalama %60-70’i sudan oluşuyor. Tüm yaşamsal faaliyetlerden sorumlu olan suyun eksikliğinde metabolik aksamalar ortaya çıkıyor.

su, inorganik bileşik, vücut, insan

Bireyin su içmeden ne kadar süre yaşayabileceği sorusu kişinin sağlık durumuna, bulunduğu ortamın koşullarına, nem dengesine, iklime ve diğer çevresel etmenlere göre değişiyor. Ancak ortama bir değer vermek gerekiyorsa herhangi bir kronik hastalığı olmayan yetişkin bir insan, susuz 7 gün kadar yaşayabiliyor. Bu süre 168 saate karşılık geliyor.

pulse, nabız, kalp atımı, akıllı saat, bileklik, adımsayar

Susuzlukla birlikte yorgunluk, hâlsizlik, bitkinlik, zihin karışıklığı, kan basıncında düşme, idrarda azalma, baş ağrısı, ciltte kuruma ve sindirim sistemi bozuklukları görülüyor.

ofis içme suyu, 1 bardak su, çalışan kadın, iş yeri

Uzun süren susuzlukla beraber vücuttaki sıvı miktarının %15 civarında azalmasıyla önce koma sonra da yaşamın son bulması yani ölüm gerçekleşiyor.

810 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir