Tekrarlayan omuz çıkığı olarak da bilinen bankart lezyonu, omuz ekleminde birden fazla çıkığın gelişmesiyle birlikte omuz yuvasının çevresini saran kıkırdağımsı dokunun (labrum yapısının) yırtılması sonucu oluşur.
kol, bilek, hasta, fizik tedavi, fizyoterapi, doktor, ağrı, fizik muayeneFarklı nedenlerden dolayı oluşabilen bu çıkıkların en büyük sebebi travmalardır. Özellikle baş üstü atış yapan sporcularda daha sık görülür.

fizyoterapist, fizyoterapi, fizik tedavi, rehabilitasyon, erkek, gri, kazak, doktor, muayene, beyaz, kol, hastaOmuz çıkığı yirmi yaşından önce yaşandığında tekrarlayan omuz çıkığı gelişme riski daha fazladır. Omuz çıkığı oluştuğunda, hasta kolunu yukarı doğru hareket ettirmekte zorlanır ve ağrı hisseder. 

Omuz, omuz ağrısı, ağrı, omuzda el

Bankart lezyonu yaşayan birey hekim tarafından değerlendirilerek gerekli muayene, tetkik ve tedavi planlanır. İlk çıkıktan sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon ile genellikle başarılı sonuçlar alınırken ikinci ve daha sonraki çıkıklarda sıklıkla cerrahi tedavi gerekmektedir. Cerrahi tedavi sonrasında da fizik tedavi önerilir.

Egzersiz, kuvvetlendirme, thereband, omuz çalışması, fizyoterapist

Omuz çıkığından şüphelenilmesi durumunda hastanın eklemi hareket ettirilmeden en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Konuyla ilgili geniş bilgi almak için hekime ve fizyoterapiste danışabilirsiniz.

956 kez okundu

Fizyoterapist Elif Gizem Avcı

Staj çalışmalarını 9 ayrı kurumda tamamlayarak Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden 2020 yılında mezun olan Fizyoterapist Elif Gizem Avcı, hastalarına yönelik hizmetlerini özel olarak vermektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir