Tırnaktaki renk ve şekil bozuklukları yaşa bağlı olarak değişebildiği gibi bazen hastalıkların da habercisi olabiliyor.

kadın, kol, siyah, zayıflık, el, kol, parmak, hasta, yorgunluk, bekleme, çaresizlik, hasta

  • Tırnakta beyazlama veya beyaz bantlar: Kronik böbrek yetmezliği, hipoalbuminemi veya siroza bağlı olarak gelişebiliyor.
  • Kaşık tırnak demir eksikliğine bağlı kansızlığın habercisi olabiliyor.
  • Hipokrat tırnağı olarak isimlendirilen tambur çomağını ya da saat camını andırır şekil bozukluğu: Akciğerin tümörleri, apseleri veya amfizemi gösterebiliyor. Ayrıca doğuştan kalp hastalıklarına ve kalp yetmezliğine, mide-barsak sistemi tümörleri ve kolit ülserozaya, siroz, hemokromotoz gibi karaciğer hastalıklarına bağlı olabiliyor.
  • Sarı tırnaklar: Lenfödem, akciğer zarı iltihabı, amfizem, bronşektazi, sinüzit, gırtlak kanseri, lenfoma ya da AIDS’i işaret ediyor olabilir.
  • Tırnaklarda kırılma, kuruma, tırnağın yatağından ayrılması: Tiroit bezi hastalıklarının habercisi olabilir.
  • Sedef tırnağını andıran bozukluklar: İç organ kanserlerinin belirtisi olabilir.

Çinko, biyotin ve B12 eksiklikleri tırnak sağlığını bozabiliyor. Antibiyotikler, sıtma ilaçları ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar tırnaklarda renk ve şekil bozukluğuna¹ neden olabiliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

¹hisarhospital.com/tirnaklarinizdaki-degisimleri-dikkate-alin-hastaliklarin-habercisi-olabilir
857 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir