Dünyaya gözümüzü açtığımız andan itibaren zihnimizden milyonlarca düşünce geçti, hepsi davranışlarımızı ve düşünme şeklimizi belirledi. Artık zihnimiz, neye inanıyorsak ve nasıl düşünüyorsak öyle çalışıyor. Geçmişten getirdiğimiz öğretiler, kalıplaşmış bakış açılarımız, modern dünyanın getirdiği karmaşa… Tüm bunların hayatımıza ve davranışlarımıza yansıması… Oysa mutluluk yaşadığımız anlarla değil, o anlara yüklediğimiz anlamlarla şekilleniyor. Mutlu ya da mutsuz olmamızı belirleyen durum, yaşadığımız olaylara bakış açımız. Zihnimiz bizim bilgisayarımız ise öğrendiği çalışma şeklini değiştirip, yeniden programlayarak bugün yenilenmiş bir zihinle yola devam edebiliriz.

Yenilenmiş zihin

Zihin detoksu elbette geçmişi unutacağımız anlamına gelmiyor. O ünlü filmdeki gibi tüm acılarımızı, yaşadığımız olumsuz durumları bir makineden geçip unutmak söz konusu değil, söz konusu olan şey bakış açımızı değiştirmek. Peki, bunun için neler tavsiye ediliyor?

  1. Bakış açımızı değiştirmeye karar verdiysek birinci adım olan farkındalığı cebimize koymuşuz demektir.
  2. İkinci adım ise yaşadığımız tüm olayları kabullenmekle başlıyor diyor uzmanlar. Ayrılık, hastalık, kayıplar, herkese derin acılar yaşatıyor ve bir yas dönemi geçiriyoruz. Önemli olan yasımızı tuttuktan sonra durumu kabullenerek yola devam etme çabası.

Hafiflemek istiyorsanız affedin

Eski sevgilinizi, kavga ettiğiniz patronunuzu, yan komşunuzu, akrabanızı, kısaca sizi üzmüş kim varsa affetmek zihninizi berraklaştırıyor ve öfke yükünden kurtulmanızı sağlıyor. Affetmekle birlikte size kötü hissettiren fotoğraf, eşya, mesaj ne varsa hayatınızdan çıkarmanın da arınmanın bir parçası olduğu söyleniyor.

çikolata, şeker, tatlı, kaçamak, kabak, yazı, kitap, zihin karışıklığı, yorgunluk, unutkanlık

Olumsuz kelimelere elveda

Hayatın hızında zihnimizden geçen kelimelerin, düşüncelerin çoğunlukla farkında olmuyoruz. Şimdi onları yakalama zamanı…

  • Asla mutlu olamayacağım!
  • Her şey kötüye gidiyor.

Bu gibi düşünceleri yakaladığınız anda uzaklaşmayı deneyin, olumsuz genellemeleri hayatınızdan çıkarmanın keyfini yaşayın.

süt, mac, evden çalışma, kadın, mutfak

Evim güzel evim!

Uzmanlar, yaşadığınız yerin zihin durumunuzu etkileyen ögeler arasında olduğunun altını çiziyor. Bu elbette evinizi baştan aşağıya değiştirin demek değil, enerjisinin olumsuz olduğuna inandığınız, size iyi hissettirmeyen eşyaları hayatınızdan çıkarmak iyi bir başlangıç olabilir. Her gün defalarca baktığınız telefon ya da bilgisayar ekranınıza kendinizi iyi hissedeceğiniz fotoğraflar koymak da değişim için güzel bir adım.

tasarım mutfak, yemek, beyaz mutfak

Senaryolarınızı değiştirin

Sanki biri sürekli beyninizin içinde konuşuyor mu? Felaket senaryoları ile hayatınızın hep olumsuz yönlerine odaklanmanızı mı sağlıyor? Ya şöyle olursa diye aklınızda geçen düşüncelerin geçip gitmesine izin vermeniz gerekiyor. Kendinizi geleceğe dair kötü senaryolar yazarken buluyorsanız, geçmişte kötü olacağını düşündüğünüz ama olumsuz gerçekleşmeyen durumları ya da olumsuz da olsa baş edebildiğiniz anları düşünün, böylece etkilenmekten kendinizi koruyabilirsiniz.

çocuk, anne, yemek, aperatif, alternatif, etkinlik, mutfak, aile

Olumlu yönleriniz neler?

Başkaları hakkında konuştuğunuz bir an’ı hayal edin. Bir başkasının ne kadar akıllı, komik, güçlü ya da iyi olduğunu defalarca düşünmüşsünüzdür. Peki kendi olumlu yönlerinizi hiç düşündünüz mü? Yoksa olumlu yönlerinizi görmezden mi geliyorsunuz? Başkalarına olduğunuz gibi kendinize de cömert olmak, zihninizi temizleme yolculuğunun önemli adımlarından biri…

agorafobi-agorafobik-alan-korkusu-acik-alan-korkusu-kapali-alan-korkusu-utanma-mahcup-yalniz-saklanma-kutu-koli-karton-siyahbeyaz

İyi mi yoksa kötü mü?

Hayat her zaman iyi ya da kötü değildir. Siyah ya da beyaz keskinliğinden vazgeçip grilerin güzelliklerini keşfetmeye ne dersiniz? Sadece olumlu ya da olumsuz yönlere odaklanmamak dostluk, aile, arkadaşlık ilişkileriniz için avantaj sağlayan bir yöntem olabilir.

Pencere, camda oturan kız, cam, düşünceli, düşünceye dalmış, camdan dışarı bakmak

En son kurduğunuz hayal ne?

Hayatınızda olmasını istediğiniz, size kendinizi iyi hissettiren hayal ve hedefleriniz yaşamınızı zenginleştirir. Beyniniz inandığınız şeyleri gerçekleştirmeye programlıdır. Hayal kurmaktan vazgeçmeyin ve istediğiniz ne varsa zihninizde görselleştirmenin büyüsünü yaşayın.

disdostu.org/zihninizi-yenileme-zamani-zihinsel-detoks/
1.022 kez okundu

Diş Dostu Derneği

Merkezi İsviçre’de bulunan Toothfriendly International, 1982 yılından beri ağız-diş bakımı ve doğru beslenme bilincini oluşturmak, geliştirmek ve yerleştirmek konusunda çalışmalar yapan uluslararası bir federasyondur. Federasyonun İsviçre, Almanya, Japonya, Kore ve Türkiye’deki yerel dernekleri de kendi ülkelerinde aynı hedefe hizmet etmektedir. Toothfriendly International’ın Türkiye’deki yerel kuruluşu olan Diş Dostu Derneği 1997 yılından beri federasyonun uluslararası misyonu doğrultusunda, Türkiye’de uzun vadede daha sağlıklı kuşaklar yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla çeşitli proje ve etkinlikler düzenlemektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir