Ürettiği jelle ve lateksle tanınan Aloe vera dünya genelinde yara iyileştirici, nemlendirici ve laksatif (kabızlık giderici) olarak kullanılıyor.

aloe vera, aloe vera kremi, aloe vera hapı

1 • Aloe vera bitkisinin yara iyileşmesindeki etkisi

Aloe vera cilt yanıklarını ve yaraları iyileştiriyor. Ayrıca bu bitki dejeneratif eklem hastalığına (osteoartrit) karşı koruyucu olarak pek çok ülkede kullanılıyor.

kolajen, kollojen, kollajen, cilt, yüz, kadın, surat, bakış

2 • Aloe vera bitkisinin nemlendirici etkisi

Nemlendirici ve güneş koruyucu olarak çok sayıda kozmetik ürünün içinde yer alan Aloe vera hem suyu çıkartılarak içilebilen hem de cilt dokusuna sürülebilen bir destektir.

aloe vera, aloe vera jeli

3 • Aloe vera bitkisinin laksatif etkisi

İçeriğinde bulunan lateks nedeniyle diyareye (ishal) neden olan Aloe vera bitkisinin laksatif olarak kullanımı ABD’de 2002 yılında yasaklandığı belirtiliyor.

tartı, baskül, kantar, kiloölçer, adam

4 • Aloe vera bitkisinin ağırlık kaybı üzerindeki etkisi

Aloe vera bitkisinin ağırlık kaybına ve tedavi edici etkilerine yönelik ise yeterli kanıt düzeyinde bilimsel çalışma bulunmuyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Aloe vera hakkında geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

2.042 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir