Amilaz tükürük bezleri ve pankreastan salgılanıyor. Tükürük amilazı ağızdaki besinlerin pankreatik amilaz ise ince bağırsakta karbonhidratların sindirilmesine yardımcı oluyor.

ağız ve diş sağlığı, erkek, adam, diş bakımı, ayna, diş ipi, dental ip

Pankreasta oluşan tıkanıklık, enfeksiyon ya da pankreas kaynaklı kitle varlığında kandaki amilaz değerlerinde artış olabiliyor.

hekim, doktor, uzman, hasta, kan alma

Amilaz enziminin üretiminde rol oynayan tükürük bezi ve pankreas bazı ilaçların kullanımına bağlı amilaz enzim normal değerinin altına düşebiliyor.

Diyetisyen, besin analizi, diyet gözlemi, beslenme doktoru

Kan ve idrarda bulunan amilaz miktarına bakılan amilaz enziminin normal değerin (19-86 U/L) üstünde ya da altında olması durumunda uygulanan bu test genellikle pankreas hastalıkları ve sindirim sistemi rahatsızlarının tespiti için uygulanıyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

844 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir