Genellikle ağrıları ve tutukluğu gidermek amacıyla kaslara ve eklemlere basınç ve germe uygulanmasına masaj deniyor. Masajın fizik tedavideki en eski uygulamalardan birisi olduğu düşünülüyor.

aromatik yağ, aromaterapi, fizyoterapi gevşeme yağları, esans

ABD’den farklı olarak Türkiye’nin de dâhil olduğu Avrupa ülkelerinde masaj, masör adı verilen erkek pratisyen (uygulayıcı) ya da masöz olarak isimlendirilen kadın pratisyen tarafından uygulanıyor.

İspanya, Avrupa, bayrak, Spain

Pek çok farklı soruna yönelik masaj teknikleri bulunuyor. Ellerle, parmaklarla, dirseklerle, dizlerle, ön kollarla, ayaklarla ya da cihazlar yardımıyla uygulanabilen bu tekniklerden birinin de aromaterapi masajı olduğu biliniyor.

vitamin d, vitamin e, d vitamini, e vitamini, sağlıklı yağ, aromatik yağ, şişe

Geleneksel tıpta kullanılan aromaterapi masajında bitki özlerinden elde edilen özel aromaterapi karışımlarından hazırlanan masaj yağları kullanılıyor.

masaj, kadın fizyoterapist, kadın danışan, fizyoterapi seansı

Diğer masaj türlerinden ayrılan aromaterapi masajı, teknik bilgi sahibi olmayı gerektiren bir hizmet olması nedeniyle aromaterapi masajı için hizmet almadan önce uygulayıcının şu belgelerden birine sahip olup olmadığını sorgulamayı unutmayın:

  • 3308 sayılı Kanunun 16’ncı maddesine göre kalfalık belgesi
  • Milli Eğitim Bakanlığı’nın genel masaj eğitimi sonunda verilen diploma veya kurs bitirme belgesi
  • yurt dışındaki eğitim kurumlarından alınmış ve denkliği kabul edilmiş masaj uygulama belgesi

Bununla beraber aromaterapi masajı için hizmet alacağınız salonunun temizliğine ve personelin iletişim becerilerinin yeterliliğine dikkat edin. Keyifli ve sağlıklı günler diliyoruz.

96 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »