Borcam (borosilikat cam), silis kumu ile borik oksidin yüksek sıcaklıklarda uzun süre pişirilmesiyle üretiliyor.

yeşil elma, meyve, , cam, kavanoz

Camın hem katı hem de sıvı özellik gösterdiği biliniyor. Camın sertliği, kırılganlığı, kimyasal ve termal direnci kimyasal bileşimine bağlı olarak değişiyor. Bor, oksijen ile bağlandığında kimyasal açıdan güçlü bir üç boyutlu yapı oluşturuyor. Böylece borcam gibi mukavemeti yüksek ve güçlü bir materyal ortaya çıkıyor. Borcamın bileşimi şöyledir:

  • Silisyum dioksit (SiO2): %81
  • Boroksit (B2O3): %12
  • Sodyum oksit (Na2O): %4

Sert olması, aşınmaması, kolayca kırılmaması, asitlere ve alkalilere karşı dayanıklı olması borcamın avantajları arasında gösteriliyor. Ayrıca borcamın pürüzsüz bir yüzeye sahip olması kolaylıkla temizlenmesini sağlayarak mikroorganizma tutunmasını önlüyor.

borcam, borosilikat cam, pişirme, fırın, ana yemek, tavuk, hindi, sebze yemeği

Sağlığına zarar verecek bir özelliği bulunmayan borcamlara mutfağınızda yer verebilirsiniz.

2.913 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir