Borcam (borosilikat cam), silis kumu ile borik oksidin yüksek sıcaklıklarda uzun süre pişirilmesiyle üretiliyor.

yeşil elma, meyve, , cam, kavanoz

Camın hem katı hem de sıvı özellik gösterdiği biliniyor. Camın sertliği, kırılganlığı, kimyasal ve termal direnci kimyasal bileşimine bağlı olarak değişiyor. Bor, oksijen ile bağlandığında kimyasal açıdan güçlü bir üç boyutlu yapı oluşturuyor. Böylece borcam gibi mukavemeti yüksek ve güçlü bir materyal ortaya çıkıyor. Borcamın bileşimi şöyledir:

  • Silisyum dioksit (SiO2): %81
  • Boroksit (B2O3): %12
  • Sodyum oksit (Na2O): %4

Sert olması, aşınmaması, kolayca kırılmaması, asitlere ve alkalilere karşı dayanıklı olması borcamın avantajları arasında gösteriliyor. Ayrıca borcamın pürüzsüz bir yüzeye sahip olması kolaylıkla temizlenmesini sağlayarak mikroorganizma tutunmasını önlüyor.

borcam, borosilikat cam, pişirme, fırın, ana yemek, tavuk, hindi, sebze yemeği

Sağlığına zarar verecek bir özelliği bulunmayan borcamlara mutfağınızda yer verebilirsiniz.

962 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji, fizyoterapi ve ağız-diş sağlığı alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x