Karbonhidratların kan glukoz (şeker) düzeyini etkileme biçimine glisemik indeks deniyor.

kraker, karbonhidrat, unlu atıştırmalıklar, fırında yapılan ara öğünler

Glisemik indeks, besinlerin; bileşimine, yetiştirildiği toprağa, depolanma süresine, olgunluğuna, tazeliğine, sıcaklığına, pişirme yöntemine, pişirme süresine ve tüketilme hızına göre değişiyor. Ayrıca beraber tüketilen diğer besinler, bağırsak florası, besinlerin sindirilme süresi ve bireyin sağlık durumu da besinlerin glisemik indeksini etkiliyor.

yemek, öğün, öğle yemeği, akşam yemeği, çatal, limon, nohut, yeşillik, kızartma, ejder meyvesi, masa

Glisemik indeksi yüksek besinler; kan insülin değerini hızla yükselterek kan glukozunun düşmesine neden oluyor. Bu durum bireyin hızla acıkmasına, yorgunluk hissetmesine ve yağ dokusunun artmasına neden oluyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Besinlerin glisemik indekslerine buradan ulaşabilirsiniz. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.660 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Numan

Listeye nerden ulaşabiliriz

2
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x