Genetik ve nörodejeneratif bir hastalık olan huntingtonun hareket bozukluğu ve mental gerilikle karakterize bir hastalık olduğu biliniyor.

hamile, gebe, yüklü, doğum, doula koçu

İlk belirtileri 30-50 yaş arasında gözlenen hastalık huntington adı verilen proteinin üretim bozukluğu nedeniyle oluşuyor. Kalıtımsal bir bozukluk olması nedeniyle huntington hastalığının kesin tedavisi bulunmuyor. Hastalığın belirtilerinin sağaltılması amacıyla birtakım ilaçlar kullanılıyor. Tedavi uzun süreli olabileceği için ilaçların yan etkilerine ve birbirleriyle olan etkileşimlerine dikkat edilmesi öneriliyor.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

Hastaların hemşirelik gereksinimleri, diyet, çeşitli terapiler, özel ekipman gibi destekleyici bakıma ihtiyaç duyuyor. Hastaların klinik durumları çeşitli ölçekler ve formlar doldurularak düzenli olarak değerlendirilmesi yapılıyor. Ayrıca hastaların L-dopa içeren ilaçlardan, alkol tüketiminden ve sigara kullanımından kaçınmaları gerekiyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler dileriz.

495 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir