Kordiseps (cordyceps), böceklerin ve eklem bacaklıların üzerinde endoparazit (iç zararlı) olarak yaşayan askılı bir mantar türüdür.

kordiseps mantarı

Tarantulanın üzerinde parazit olarak yaşayan kordiseps mantarı, tr.wikipedia.org/wiki/cordyceps

Çalışmalar Cordyceps sinensis ve Cordyceps militaris isimli iki tür üzerinde yoğunlaşmış olsa da kordisepsin 400’den fazla türü bulunuyor.

kordiseps mantarı

Kordiseps mantarı, i0.wp.com

Kordiseps mantarının sağlık üzerindeki etkileri nelerdir?

  • Çalışmalar kordiseps mantarının hayvanlarda enflamatuar belirteçleri azalttığını¹ gösteriyor.
  • Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar kordiseps mantarının diyabet tedavisinde kullanılabileceğini¹ düşündürüyor.
  • Kordiseps mantarı egzersiz sırasında vücudun oksijen kullanma şeklini iyileştirerek egzersiz performansını geliştirebilir. 
  • Kanser tedavilerinde görülen yan etkileri azaltmaya yönelik olarak kordiseps mantarının kullanılabileceği¹ düşünülüyor.
  • Kordiseps, yaşlanma karşıtı özellikler gösteriyor olabilir.
  • Kordiseps mantarı aritmileri önlemeye yardımcı olabilir, trigliserit ve LDL kolesterol düzeylerini düşürerek kalp sağlığına katkı¹ sağlayabilir.

Kordiseps mantarının laboratuvar ve hayvan çalışmalarında gözlemlenen sağlık yararlarının insanlar için de geçerli olup olmadığı zaman içerisinde netlik kazanacak. Öte yandan geleneksel Çin tıbbında kordiseps mantarının uzun bir kullanım geçmişinin bulunması bu mantarın toksik etkisinin olmayabileceğini düşündürüyor. Günlük olarak 1000-3000 mg kordiseps mantarının kullanılabileceği¹ ifade edilebilir.

kordiseps, fitoterapi, beyaz, kase, takviye

Hasat edilmesinin zorluğu ve pahalı olması nedenleriyle kordiseps mantarı çoğunlukla Cordyceps CS-4 ismi verilen sentetik versiyonu kullanılarak¹ satışa sunuluyor. Bu nedenle aldığınız kordiseps takviyesinin markasından ve üçüncü taraf bir kuruluş tarafından test edildiğinden emin oldun.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konuya ilişkin geniş bilgi için eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

healthline.com/nutrition/cordyceps-benefits
1.390 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir