Diyabet tedavisinde kullanılan insülinler etki sürelerine göre kısa, hızlı, orta ve uzun olmak üzere dörde ayrılıyor. Kısa etkili insülinler, kristalize insülin olarak da isimlendiriliyor.

Lilly markası, insülin markaları

Berrak bir görünüme sahip olan kristalize insülinlerin etkisi çabuk başlayarak sınırlı bir sürede etkinlik gösteriyor. Kristalize insülinler 30-60 dakika içinde etki göstermeye başlıyorken 3-4 saat sonra en yüksek etkililiğe ulaşıyor. Uygulamadan 6-8 saat sonra da etkisini yitiriyor.

Novo Nordisk, insülin markaları

Kristalize insülinler Türkiye’de iki farklı firma tarafından üretiliyor. Bunlardan Lilly firmasının ürettiği kristalize insülininin Humulin-R iken Novo Nordisk firmasının ürettiği insülin ise Actrapid ismini taşıyor. Her iki kristalize insülinde de enjektör için flakon ve kalem için kartuş bulunuyor.

354 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x