Pişirildiğinde içerdiği antosiyanin isimli antioksidan nedeniyle rengi koyu mora dönen siyah pirinç mor pirinç ya da yasak pirinç olarak isimlendiriliyor.

siyah pirinç sağlıklı mı, tahıl

Siyah pirincin Endonezya, Filipin ve Tayvan gibi çeşitleri¹ bulunuyor. Siyah pirinç pilav, lapa, tatlı, pirinç keki ve ekmek yapmak amacıyla kullanılabiliyor.

siyah pirinç, mor pirinç, yasak pirinç, salata, siyah kase

Siyah pirincin en dış tabakasında bulunan kepek kabuğu yüksek miktarda antosiyanin içeriyor. Siyah pirinç esmer (kahverengi) pirinçle benzer miktarda diyet lifi içeriyor.

gazete, baba, gözlük, kız, aile, okuma

Medyada siyah pirinç yiyen yaşlanmıyor, siyah pirinç kanserden koruyor, her derde şifa siyah pirinç mucize bir besin ve doğanın mucizesi siyah pirinç gibi haberler yer almasına karşın siyah pirincin sağlık üzerindeki etkilerine yönelik yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmuyor.

Eskişehir Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Bununla birlikte hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma siyah pirincin bilişsel işlev bozukluğunu azaltabileceğini² gösteriyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹en.wikipedia.org/wiki/Black_rice
²ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5934544
812 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir