Obezite cerrahisinin ağırlık kaybetmenize ve sağlığınızı geliştirmenize yardımcı olması iki ana yol sayesinde gerçekleşiyor.

tabak, çilek, limon, mavi, el, porsiyon yapma

Kısıtlama

Cerrahi ile küçülen mide, bir öğünde tüketilebileceğiniz besin miktarını sınırlıyor. Ancak bu kısıtlamanın etkisi zamanla azalıyor. Bu da yaşam biçiminizi değiştirmenizin önemini ortaya koyuyor.

mide bypass

Metabolik değişiklikler

Mideden salgılanan hormonlar ve vücuttaki bazı sinyaller obezite cerrahisiyle değişiyor. Bu durum daha az açlık hissedilmesini sağlıyor. Aynı zamanda bu değişiklikler, diyabet gibi obeziteye yandaş hastalıkların gerilemesine yardımcı oluyor. Ancak vücut bu değişikliğe zamanla adapte olabiliyor ve azalan iştahta süreç içinde yeniden artış görülebiliyor.

diyetisyen, liste, diyet, not, yazı, yazar, içerik, kuşkonmaz, sunum, supla

Konuya ilişkin geniş bilgi için cerrahınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

405 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir