Maden suları, milyonda 250 birimden daha fazla miktarda çözünmüş katı madde içeren yer altı sularının işlenmesiyle elde ediliyor.

Su, içme suyu, soğuk su, meyveli su, yeşil elmalı su, maden suyu, soda

Doğal mineralli su olarak da isimlendirilen maden suları kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum ve sodyum gibi katyonların yanında bikarbonat, florür, klorür ve sülfat gibi anyonlar içeriyor.

hare, ayla, ışık, nur, hüzme, güneş, parlak

Maden suyunun içerdiği mineraller güneş ışığına maruz kaldığında zarar görebiliyor. Bu durum maden suyu şişelerinin güneş ışığından en az etkilenmesi için önlem alınmasını zorunlu kılıyor.

ejder meyvesi, meyveler, smoothie, rengarenk beslenme, çilek

Güneş ışığının cisimlere çarptıktan sonra gözümüzde bıraktığı etki renk olarak tanımlanıyor. Işık belli bir cisme çarptığında cisim ışığın içindeki yedi renkten birisini emerek diğerlerini yansıtıyor. Bizler ise bu cismi onun yansıttığı renkte görüyoruz.

su, soda, maden suyu, zengin mineralli su, kadın, okuma, kitap, akademi

Gün ışığı kırmızı renk barındırıyor. Renk çemberinde birbirinin karşısına gelen renklerin birbirinin zıddı olduğu biliniyor. Buradan yola çıkarak kırmızının karşıt rengi olan yeşile ulaşılıyor.

maden suyu, doğal mineralli su, soda

Böylece güneş ışınları yeşil şişelerde muhafaza edilen maden sularının  barındırdığı minerallere asgari düzeyde zarar vermiş oluyor. Ayrıca yeşil renkteki şişelerin daha düşük maliyette olduğu biliniyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Maden sularının içeriklerini ele aldığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıkla kalın.

1.059 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir