Günümüzde obezite cerrahisi iki prosedür üzerinden uygulanıyor. Bunlar alım azaltıcı (restriktif) cerrahiler ve kombine (alım azaltıcı ve emilim bozukluğu yaratan) cerrahiler olarak biliniyor.

mide botoksu

Alım azaltıcı (restriktif) cerrahiler içinde en sık uygulanan ameliyatın sleeve gastrektomi olduğu biliniyor. Sleeve gastrektomi, tüp mide olarak da isimlendiriliyor.

Sleeve gastrektomi, tüp mide

Sleeve gastrektomi uygulaması

Sleeve gastrektomi uygulamasında midenin %80’den fazlası çıkarılıyor. Fizyolojik bir ameliyat olması nedeniyle sleeve gastrektomi uygulamasıyla organlarda yer değişikliği olmuyor. Tüketilen besinler yemek borusundan mideye, oradan da ince bağırsağa geçiyor.

Sleeve gastrektomi uygulaması

Sleeve gastrektomi uygulaması sadece besin alımını azaltmakla kalmayıp aynı zamanda mideden salınan ghrelin isimli açlık hormonunda da azalmaya neden oluyor. Bu durum iştahın baskılanmasını sağlıyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için cerrahınızla görüşün.

569 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir