Sezgisel beslenme, besinleri iyi ve kötü olarak etiketleyen beslenme yaklaşımlarının aksine açlığa saygı duymaya odaklanıyor.

dışarda yemek yemek, kadın, sağlıklı beslenme

Kişinin açlık ve tokluk sinyallerini dinleyerek suçluluk duymadan beslenmesi olarak tanımlanan sezgisel beslenme, vücut ve besin kavramlarıyla sağlıklı bir ilişki geliştirmek isteyen bireyler tarafından önemseniyor.

kadın, beslenme eğitimi, diyet ofisi, mutfak, yemek hazırlama, diyet eğitimi

  • Diyetteyim algısından çıkın.
  • Yasak besinler listesi aşerme listesine dönüşür. Hiçbir besin düşmanınız değildir, kendinize yasak koymayın.
  • Beslenmenin keyif verici yönünü yok saymayın.
  • Hem açlığınızı hem de tokluğunuzu onurlandırın.
  • Öfke, kaygı, pişmanlık, üzüntü ve suçluluk duyduğunuz anlarda besin tüketiyorsanız ve bu durum kısır döngüye neden olduysa psikoloğunuzdan destek alın.
  • Vücudunuzun nasıl görünmesi gerektiğine dair gerçekçi olmayan beklentileriniz olabilir. Bunlar kendinizi sert bir şekilde eleştirmenize neden olabilir. Bedeninize saygı duymaya çalışın.
  • Egzersiz sırasında ne kadar kalori yaktığınıza değil egzersizin size nasıl hissettirdiğine odaklanın.

sofra, yemek, dışarda yeme olgusu, kadın, acıkma, haz, yeşillik, cafe

Beslenmenizi gözden geçirin. Her bir ana öğün için kendinize 20 dakika ayırın. Tükettiğiniz besinlere odaklanın ve farkındalıkla beslenin. Besinlerden anlık haz almak yerine keyfe odaklanın. Besinlerin bedeninizdeki etkilerine odaklanarak kendiniz için en doğru tercihi yapın. Sağlıklı günler diliyorum.

864 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir