Birbirine bağlı uzun karbon atomlarından (alifatik) oluşan ve karboksilik asit içeren (-COOH) moleküller yağ asidi olarak tanımlanıyor.

sade yağ, sadeyağ, ghee, sıvı yağ, süt ürünleri, klarife tereyağı

Sıvı formda taze ghee

Karbon atomlarının hepsi tek bağla birbirine bağlıysa doymuş yağ, zincirlerde çift bağlar varsa doymamış yağ olarak nitelendiriliyor. Bununla beraber yağ asitleri uzunluklarına göre de sınıflandırılıyor:

  • Kısa zincirli yağ asitleri: Alifatik zincirde 5 ya da daha az karbon atomu oluyor.
  • Orta zincirli yağ asitleri: Alifatik zincirde 6-12 karbon bulunuyor.
  • Uzun zincirli yağ asitleri: 13-21 karbon oluyor.
  • Çok uzun zincirli yağ asitleri: 22 ya da daha fazla karbon bulunuyor.

Yağ asitleri metabolize edildiğinde karbonhidratlardan ve proteinlerden daha fazla enerji üretiliyor. Bu durum yağ asitlerini hayvanlar için önemli bir besin kaynağı haline getiriyor.

581 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir