Sağlıklı bir insanın kalbi düzenli olarak dakikada belli bir sayıda atarak çalışıyor. Bu hız dinlenme esnasında 60-80 vuruş arasında değişiyor. Eşit aralıklarla birbirini takip eden bu vuruşlar sinüs düğümünde meydana gelen küçük elektrik akımları nedeniyle bozulabiliyor. Bu bozulmalara aritmi adı veriliyor.

İlkyardım, kardiyak arrest, kalp masajı, kalp krizi, maket

Kalp atım sayısının dakikada 100’ün üstüne çıkmasına taşikardi deniyor. Taşikardiler aritmilere dâhil ediliyor. Taşikardiye neden olan anormal kalp dokusu düzenlenerek  bu rahatsızlık tedavi edilebiliyor. Bu tedavi ablasyon, radyofrekans ablasyon (RF-ablasyon), kateter kardiyak ablasyon ya da kardiyak ablasyon isimleriyle anılıyor.

872 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir