Sağlıklı bir insanın kalbi düzenli olarak dakikada belli bir sayıda atarak çalışıyor. Bu hız dinlenme esnasında 60-80 vuruş arasında değişiyor. Eşit aralıklarla birbirini takip eden bu vuruşlar sinüs düğümünde meydana gelen küçük elektrik akımları nedeniyle bozulabiliyor. Bu bozulmalara aritmi adı veriliyor.

İlkyardım, kardiyak arrest, kalp masajı, kalp krizi, maket

Kalp atım sayısının dakikada 100’ün üstüne çıkmasına taşikardi deniyor. Taşikardiler aritmilere dahil ediliyor. Taşikardiye neden olan anormal kalp dokusu düzenlenerek  bu rahatsızlık tedavi edilebiliyor. Bu tedavi ablasyon, radyofrekans ablasyon (RF-ablasyon), kateter kardiyak ablasyon ya da kardiyak ablasyon isimleriyle anılıyor.

51 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji, fizyoterapi ve ağız-diş sağlığı alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir