Dünya Sağlık Örgütü yirmi birinci yüzyılın başlıca sağlık tehditleri arasında obeziteyi gösteriyor. 1975 yılından sonra dünya genelinde görülme sıklığı üç kat artan obezite, gelişmiş ülkelerde önlenebilir ölüm nedenleri arasında ikinci sırada¹ yer alıyor.

BKİ, vücut kütle indeksi, obezitenin sınıflandırılması

Obezite beden kütle indeksi (BKİ) ismi verilen formül kullanılarak sınıflandırılıyor. BKİ, vücut ağırlığının (kg) boy uzunluğunun karesine (m²) bölünmesiyle elde ediliyor.

Beden kütle indeksi tablosu, vücut kitle endeksi listesi, BKİ, BMI, VKİ, VKE

Beden kütle indeksinin (kg/m²) sınıflandırılması

Elde edilen değer 40,00-49,99 aralığında sonuçlandığında ağır obezite durumundan söz ediliyor. Ağır obezite üçüncü derece obezite, evre 3 obezite, şiddetli obezite veya morbit obezite olarak da isimlendirilebiliyor.

baskül, kantar, tartı, boy ölçer, kilo verme, zayıflama

Eğer boy uzunluğunuz:

  • 150 cm ise 90 kg
  • 155 cm ise 96,1 kg
  • 160 cm ise 102,4 kg
  • 165 cm ise 108,9 kg
  • 170 cm ise 115,6 kg
  • 175 cm ise 122,5 kg
  • 180 cm ise 129,6 kg ve üzerinde bir vücut ağırlığınız bulunuyorsa ağır obezite varlığından söz ediliyor.
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezitenin koroner arter hastalığı, diyabet ve uyku apnesi riskini artırdığı biliniyor. Ağır obeziteniz bulunuyorsa size en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak hekim değerlendirmesi ve diyetisyen takibi isteyin. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Yıldız Şenol (2020). Obez hastalarda yaşam kalitesinin özerklik ilkesi açısından değerlendirilmesi. Yayımlanmamış yüksek lisans tezi
1.134 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »