Vücuda alınan HIV’i kontrol altında tutabilmek amacıyla 1986 yılında Azidotimidin ya da bilinen ismiyle AZT geliştirildi.

ilaç, bitki, beyaz, besin takviyesi, suplement

AZT, virüsün kendini kopyalarak çoğalmasını önleyen ve bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlayan bir çeşit antiretrovial ilaçtı. AZT, tarihteki en pahalı tedaviydi. Kişi başına 8-10 bin $ arasında maliyet oluşturuyordu. Fiyat dışında bu ilacı kullanan bireylerde çok ciddi yan etkileri oluşuyordu. Ayrıca ilaç yanlış kullanıldığında virüs kolaylıkla dirençli hale gelerek ilaca başlanmadan önceki belirtiler tekrar oluşuyordu.

HIV, AIDS, HIVAIDS, hiv, aids

17mayis.org/savunuculuk-programi/hiv-calismalari

1980’li yıllarda ölümcül bir hastalık olarak sınıflandırılan HIV/AIDS, günümüzde ilaç teknolojisinin gelişmesiyle diyabet veya hipertansiyon gibi kronik bir hastalık durumuna gelmiştir. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve eczacınızla görüşün.

526 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji, fizyoterapi ve ağız-diş sağlığı alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x