Vücuda alınan HIV’i kontrol altında tutabilmek amacıyla 1986 yılında Azidotimidin ya da bilinen ismiyle AZT geliştirildi.

ilaç, bitki, beyaz, besin takviyesi, suplement

AZT, virüsün kendini kopyalarak çoğalmasını önleyen ve bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlayan bir çeşit antiretrovial ilaçtı. AZT, tarihteki en pahalı tedaviydi. Kişi başına 8-10 bin $ arasında maliyet oluşturuyordu. Fiyat dışında bu ilacı kullanan bireylerde çok ciddi yan etkileri oluşuyordu. Ayrıca ilaç yanlış kullanıldığında virüs kolaylıkla dirençli hale gelerek ilaca başlanmadan önceki belirtiler tekrar oluşuyordu.

HIV, AIDS, HIVAIDS, hiv, aids

17mayis.org/savunuculuk-programi/hiv-calismalari

1980’li yıllarda ölümcül bir hastalık olarak sınıflandırılan HIV/AIDS, günümüzde ilaç teknolojisinin gelişmesiyle diyabet veya hipertansiyon gibi kronik bir hastalık durumuna gelmiştir. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve eczacınızla görüşün.

1.225 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir