Yaz aylarının en sık tüketilen tatlılarından olan dondurma, meyve sularının veya sütün dondurulması temeline dayanıyor.

Dondurma, sağlıklı çubuk dondurma

1 • Dondurmada hangi besin ögeleri bulunuyor?

Besin gruplarından süt ve süt ürünleri içinde yer alan dondurma hayvansal protein, karbonhidrat, yağ, A, D vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve magnezyum içeriyor.

baskül, tartı, kilo ölçme, tartılma, yağ ölçüm cihazı, vücut analizi

2 • Ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler dondurma tüketmeli mi?

Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler uzman diyetisyenlerine danışarak ara öğünlerinin yerine 2 top sade dondurma tüketebilirler.

dondurma, kakaolu dondurma, külah

3 • Kimler dondurma tüketmemeli?

Böbrek hastalıkları ile yaşayan veya diyaliz tedavisi alan bireyler, dondurma tüketimi konusunda öncelikle uzman diyetisyenleriyle görüşmelidirler. Diyabet, insülin direnci, reaktif hipoglisemi ve tiroit hastalıkları ile yaşayan bireyler ise dondurma tüketimini haftanın belirli günleri ile sınırlandırmalıdır.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Satın aldığınız dondurmaların etiketlerini mutlaka okuyun. Hijyenik koşullarda üretilen, muhafaza edilen ve sunulan dondurmaları tüketmeye özen gösterin. Dondurma tüketimi hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

3.270 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

3 maddede: “Yaban mersini” – Momentum · 11 Haziran 2020 11:31 tarihinde

[…] da bilinen yaban mersini, taze ve kuru meyve olarak tüketilebilmesinin yanında reçel, kek, dondurma ve bitkisel çaylarda […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir