Ülkemizde yetişmemesi nedeniyle Türkçe ismi bulunmayan¹ black cohosh, dilimize karayılan otu veya siyah yılankökü olarak çevriliyor.

menopoz bitkisi, Black cohosh, karayılan otu, siyah yılankökü

Kuzey Amerika’da yetişen² black cohosh; Actaea racemosa ve Cimicifuga racemosa bitkilerinin köklerini ve kök saplarını² ifade ediyor.

black cohosh, karayılan otu, siyah yılankökü

Black cohosh bitkisinde bulunan fukinolik asit ve triterpenler, östrojen etkisi³ yaratıyor ancak black cohosh, FSH (folikül stimülan hormon) ve LH (lüteinizan hormon) düzeylerini³ değiştirmiyor.

adet, menstrüasyon, sperm, tampon, üreme, erkeklik sıvısı, meni, döl, performans

Menopoza bağlı sıcak basmalarını ve diğer menopoz semptomlarını hafifleten black cohosh, menstrüel krampları azaltıyor ve adet öncesi sendromunda yararlı etkileri² bulunuyor.

sarı kantaron, st johns word, st john's wort

Sarı kantaron (St. John’s wort)

Menopoza bağlı sıcak basmalarına karşı black cohosh ve sarı kantaronun beraber kullanılmasının vazomotor (kan damarı çapının değişmesi) şikayetleri azalttığı¹ belirtiliyor. Bu uygulamada sarı kantaron duygu durumunu iyileştiriyorken black cohosh hormonal dengeyi¹ sağlıyor.

tartı, baskül, kilo alma, obezite, kantar, ölçüm, analiz, sanah, uyanma, günaydın

Black cohosh; ağırlık artışı, mide rahatsızlığı, kramp, baş ağrısı, ciltte döküntü, vajinal lekelenme veya kanama gibi hafif yan etkilere² neden olabiliyor.

laboratuvar, araştırma, çalışma, biyokimya, hormon, enzim, tahlil, hekim

Black cohosh bitkisinin menopoz dışındaki diğer kullanım alanlarına yönelik etkinliğini gösteren yeterli sayıda güvenilir veri² bulunmuyor.

siyahi kadın, meme kanseri, meme, göğüs, tablo

Black cohosh bitkisinin meme kanserinde², organ nakillerinde¹ ve karaciğer hasarında³ kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.

uzman diyetisyen, diyet uzmanı, beslenme uzmanı, danışman, terapist, doktor, hekim, tabip

Yararlı etkilerinin görülebilmesi adına black cohosh, en az iki ay boyunca¹ hekim ve uzman diyetisyen danışmanlığında kullanılmalıdır. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Yeşilada, E. (nd). Menopoz döneminde sıcak basması şikayetinin giderilmesinde sarı kantaron etkisi, erdemyesilada.com/tr/article/desc/53998/menopoz-doneminde-sicak-basmasi-sikayetinin-giderilmesinde-sari-kantaron-etkisi.html, erişim tarihi: 12.06.2020
²Ulusal Sağlık Enstitüleri (2020). Black cohosh, nccih.nih.gov/health/black-cohosh, erişim tarihi: 12.06.2020
³Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller, üçüncü baskı, s. 95, Hayy Kitap
2.373 kez okundu
Kategoriler: Beslenme ve DiyetFitoterapiGüncel

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »