Çocuğunuz ve sizin için sıkıntılı bir süreç olan ağlama krizleri gelişim döneminin olağan bir parçası olarak kabul ediliyor. 1 ile 3 yaşları arasında yoğun olarak görülen ağlama krizleri daha büyük yaşlarda da  gözlemlenebiliyor.

  okul, anne, çocuk, okul, okul fobisi, okula gitmek istemiyor, psikolog, çocuk psikolojisi

  Çocuğunuz, bu dönemde kendini ağlayarak ifade edebiliyor. Aynı zamanda çocuğunuz bir şeyleri değiştirebildiğini keşfetmeye başladığı dönemden itibaren ağlama davranışını kullanmak istiyor.

  anne, çocuk, kız, konuşma, ergen, ergenlikAğlama krizlerini nasıl azaltabileceğinizle ilgili birkaç önerim bulunuyor:

  • Yaşadığı durumu size anlatmasını çocuğunuzdan bekleyin. Anlatmadığında ise sakin bir şekilde “Ne oldu benimle paylaşmak ister misin?” gibi bir soru yöneltebilirsiniz.
  • Çocuğunuz ağlarken onu anlayamadığınızı, sakinleştiğinde onu anlamak ve dinlemek için hazır olacağınızı söyleyebilirsiniz.
  • Ağlaması bittiğinde ve sakinleştiğinde  “Sorununu ağlamadan nasıl çözebiliriz?” diye kendisine sorabilirsiniz.
  • Ağlayarak ifade etmeye çalıştığı problemin çocuğunuza ait olduğunu unutmayın ve çözüm bulabilmesi için ona şans verin.
  • Eğer ağlama davranışında azalma yoksa dikkatini başka yöne çekmeye çalışabilirsiniz.
  • Çocuğunuza sarılın. Sevginiz ve ilginiz onu sakinleştirebilir.

  bebek, çocuk, bağlanma, bebeklerde bağlanma,güvenli bağlanma, anne, anne çocuk, sevgiYukarıdaki öneriler yeterli gelmiyorsa, ağlama krizleri devam ediyor ve sık yaşanıyorsa danışmanlık alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

  503 kez okundu

  Psikolog Tuğçe Yılmaz

  Psikolog Tuğçe Yılmaz ,2021 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Öğrencilik döneminde birçok kurs ve eğitimlere katılan Tuğçe Yılmaz, danışanlarına online terapi vermektedir.

  0 yorum

  Bir yanıt yazın

  Avatar placeholder

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir