Kamu veya özel hastaneler, klinikler, tıp merkezleri, muayenehaneler, danışmanlık merkezleri, belediyeler, sağlık merkezleri, spor kulüpleri, fitness salonları, diyaliz merkezleri, üniversiteler, okullar, yurtlar, gıda endüstrisi ve araştırma kuruluşlarında çalışan diyetisyenler, bireylerin ve grupların beslenme ihtiyaçlarını değerlendirerek uygun diyet planları hazırlıyor.

hastane diyetisyeni, klinik diyetisyen

Türkiye’de diyetisyen maaşı kurumun büyüklüğüne, niteliğine, hizmet alanına; diyetisyenin uzmanlık durumuna, deneyimlerine, aldığı eğitime, haftalık çalışma saatine ve bölgenin sosyoekonomik koşullarına göre değişebiliyor.

diyet, not, sarımsak, sunum, diyet listesi, diyetisyen, domates, yazı, yazar

Özel sektörde çalışan diyetisyenin 2024 temmuz maaşı

Türkiye’de 2024 yılı net asgari ücretin 17.002₺ olduğu biliniyor. Özel sektörde çalışan ve mesleki tecrübesi bulunmayan, yeni mezun diyetisyenler genellikle asgari ücretin %50 fazlasını alıyor. Bu durumda özel sektörde çalışmaya başlayan mesleki deneyimsiz bir diyetisyen 2024 yılında aylık en az 25.500₺ kazanmış oluyor. Öte yandan özel hastanelerde, kliniklerde ve spor kulüplerinde görev yapmaya başlayan diyetisyenlerin maaşlarının bu miktardan daha fazla olduğu biliniyor.

diyetisyen, mr, görüntüleme, hasta, öneri, diyet, hastane

Özel sektörde çalışmaya başlayan diyetisyenin cumartesi günü de görev yapması durumunda maaşının %20-25 oranında arttığı (31.000₺) bildiriliyor. Mesleki tecrübeli uzman bir diyetisyen özel sektörde ortalama 51.000₺ (net asgari ücretin üç katı) kazanıyor.

su, soda, maden suyu, zengin mineralli su, kadın, okuma, kitap, akademi

Kamuda görev yapan diyetisyenin 2024 temmuz maaşı

Türkiye’de 2024 yılı temmuz ayında en düşük² memur maaşının 39.177₺ olduğu biliniyor. Diyetisyenler sağlık profesyoneli olmaları sebebiyle devlet kurumlarında 8/1 derece ve kademesiyle görev yapmaya başlıyor. Kamuya yeni atanan diyetisyen 2024 yılında en az 49.100₺ maaş alıyor. Daha deneyimli bir diyetisyen ise minimum 59.000₺ alıyor. Kamuda görev yapan diyetisyenin maaşı lisansüstü eğitimde derece-kademe ilerlemesi, ek ödeme, döner sermaye ve sosyal denge gibi ödemeler² sayesinde daha da artıyor.

akademi, mezuniyet, diploma, okul, sınav

Üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışan diyetisyenlerin maaşı ise akademik unvana göre değişiyor. 2024 yılında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan diyetisyen 51.600₺ maaş alıyor. Profesör diyetisyenin maaşı ise 86.400₺’yi geçiyor.

¹csgb.gov.tr/haberler/2024-yilinda-uygulanacak-yeni-asgari-ucret-17-bin-2-tl-olarak-belirlendi/
²memurlar.net/maas/
112 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir