Bireylerin ve grupların beslenme gereksinimlerini değerlendirerek uygun beslenme planları oluşturan diyetisyenler kamu ya da özel hastanelerde, kliniklerde, tıp merkezlerinde, muayenehanelerde, danışmanlık merkezlerinde, belediyelerde, sağlık merkezlerinde, spor kulüplerinde, fitness salonlarında, diyaliz merkezlerinde, üniversitelerde, okullarda, yurtlarda, gıda endüstrisinde ve araştırma kuruluşlarında görev yapıyorlar.

Çocuk diyetisyeni, okul diyetisyeni, pediatri beslenme uzmanı, okulda beslenme uzmanı

Türkiye’de diyetisyen maaşı kurumun büyüklüğüne, niteliğine, hizmet alanına; diyetisyenin uzmanlık durumuna, deneyimlerine, aldığı eğitime, haftalık çalışma saatine ve bölgenin sosyoekonomik koşullarına göre değişebiliyor.

kadın diyetisyen, hasta, beslenme tedavisi

Özel sektörde çalışan diyetisyenin 2024 maaşı

Türkiye’de 2024 yılı net asgari ücretin 17.002₺ olduğu biliniyor. Özel sektörde çalışan ve mesleki tecrübesi bulunmayan, yeni mezun diyetisyenler genellikle asgari ücretin %50 fazlasını alıyor. Bu durumda özel sektörde çalışmaya başlayan mesleki deneyimsiz bir diyetisyen 2024 yılında aylık en az 25.500₺ kazanmış oluyor. Öte yandan özel hastanelerde, kliniklerde ve spor kulüplerinde görev yapmaya başlayan diyetisyenlerin maaşlarının bu miktardan daha fazla olduğu biliniyor.

diyetisyen, mr, görüntüleme, hasta, öneri, diyet, hastane

Özel sektörde çalışmaya başlayan diyetisyenin cumartesi günü de görev yapması durumunda maaşının %20-25 oranında arttığı (31.000₺) bildiriliyor. Mesleki tecrübeli uzman bir diyetisyen özel sektörde ortalama 51.000₺ (net asgari ücretin üç katı) kazanıyor.

su, soda, maden suyu, zengin mineralli su, kadın, okuma, kitap, akademi

Kamuda görev yapan diyetisyenin 2024 maaşı

Türkiye’de 2024 yılı en düşük² memur maaşının 34.215₺ olduğu biliniyor. Diyetisyenler sağlık profesyoneli olmaları sebebiyle devlet kurumlarında 8/1 derece ve kademesiyle görev yapmaya başlıyor. Kamuya yeni atanan diyetisyen 2024 yılında en az 44.600₺ maaş alıyor. Daha deneyimli bir diyetisyen ise minimum 52.100₺ alıyor. Kamuda görev yapan diyetisyenin maaşı lisansüstü eğitimde derece-kademe ilerlemesi, ek ödeme, döner sermaye ve sosyal denge gibi ödemeler² sayesinde daha da artıyor.

akademi, mezuniyet, diploma, okul, sınav

Üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışan diyetisyenlerin maaşı ise akademik unvana göre değişiyor. 2024 yılında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan diyetisyen 48.000₺ maaş alıyor. Profesör diyetisyenin maaşı ise 72.300₺’yi geçiyor.

¹csgb.gov.tr/haberler/2024-yilinda-uygulanacak-yeni-asgari-ucret-17-bin-2-tl-olarak-belirlendi/
²memurlar.net/maas/
1.839 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir