Beş yıllık bir lisans programı olan Eczacılık bölümü, üniversitelerin eczacılık fakültelerinde bulunuyor.

ilaç, eczane, farmakoloji, eczacı

Eczacılık bölümü, ilaçların üretilmesinde, geliştirilmesinde, imha edilmesinde, güvenli ve etkin bir şekilde kullanılmasında ve kontrolünde görev alan sağlık mesleği olarak tanımlanıyor.

reçetelik, ilaç, steteskop, konsültasyon, hekim, doktor, muayene, klinik, yazı, tavsiye, danışmanlık

1 • Eczacılık bölümünde hangi dersler veriliyor?

Eczacılık bölümünde anatomi, organik kimya, mikrobiyoloji, biyokimya, farmasötik botanik, farmakognozi, farmasötik teknoloji, eczacılık teknolojisi, kozmetoloji ve klinik eczacılık gibi dersler veriliyor.

kütüphane, okul, üniversite,

2 • Eczacılık bölümü hangi amaçlar doğrultusunda eğitim-öğretim veriyor?

Eczacılık lisans programını tamamlayarak elde ettiği bilgi ve becerileri, eczacılık mesleğinin tüm alanlarında ilgili yasa, yönetmelik, mevzuat, mesleki temel değerler ve etik kurallar çerçevesinde uygulaması, insan sağlığını etkileyen hastalıklar ve tedavileri hakkındaki temel kavramların öğrenilmesi; bilimsel kaynakları, farmakopeleri ve valide edilmiş yöntemleri kullanarak; bitkisel ilaç, drog, çevresel ve biyolojik materyal, gıda, gıda katkı maddeleri ve bulaşanları, ilaç, ilaç etkin ve yardımcı maddeleri ve tıbbi ürünler ile ilgili; fiziksel, kimyasal, toksikolojik, biyolojik, mikroskobik, mikrobiyolojik, moleküler ve elemental analizleri yapabilecek, değerlendirebilecek yeterli bilgiye sahip olması amaçlanıyor.

kadın, beslenme eğitimi, diyet ofisi, diyet eğitimi, liste

3 • Eczacılık bölümü mezunlarının istihdam olanakları neler?

Pek çok kişi eczacılığı sadece eczane eczacılığından ibaret sanıyor. Hastane eczacılığı da seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kura yöntemi ile hastanelere eczacı ataması yapılıyor. Atamaların kontenjan sorunu da üzücü bir gerçek olarak adayların karşısına çıkıyor. Bunun dışında eczacılar ilaç firmalarında, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda, Sağlık Bakanlığı ilaç ve tıbbi cihaz kurumunda çalışabiliyor.

ilaç, eczane, farmakoloji, eczacı

4 • Eczacılık bölümünün kazanımları neler?

Eczacılık alanındaki temel bilgilere, eczacılık alanındaki faaliyetlerin düzenlenmesi konusunda becerilere, bu faaliyetleri uygulamaya ve değerlendirmesini yapmaya, ilaç bileşimi çıkarmaya, reçeteyi takip etmeye ve gerektiğinde formülde düzenlemeler yapmaya yetkisi bulunan Eczacılık mezunları ayrıca ilaç endüstrisi alanına özgü gerekli bilgi ve becerilerin farkındalığına, işlevsel ve taktiksel düzeyde kararları alabilmeye ve uygulamaya koyabilmeye, eczacılık ile ilgili belirli bir alanda uzmanlaşmaya, eczacılık alanındaki duygu, düşünce, görüş ve projelerini etkili bir şekilde artırabilme yeteneklerine sahip oluyor.

kütüphane, okul, üniversite,

  5 • Eczacılık bölümünü okumak isteyen adaylara öneriler neler?

  Eczacılık bölümünü tercih etmek isteyen adayların öncelikle kimyaya, ilaçlara, sağlık alanına ilgilerinin olması, takım hâlinde çalışmayı sevmeleri, iletişim ve yönetim becerilerinin gelişmiş olması gerekiyor.

  64 kez okundu

  Momentum Sağlık

  Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

  1 yorum

  Bu kız eczacı olur · 16 Mart 2023 10:14 tarihinde

  Bölümü kazanmayı her şeyden çok istiyorum. Tıp veya diş diyordum geçen ay ama şimdi eczacılık mantıklı

  Bir cevap yazın

  Avatar placeholder

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Translate »